Sıçanlarda siklofosfamid ile oluşturulan sistit üzerinde yeni bir antioksidan olan Silimarin'in etkisi
Effect of a novel antioxidant Silymarin on cyclophosphamide-induced cystitis in rats
- Tez No: 306625
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Silimarin, deve dikeni bitkisinden elde edilen bir flavonoid karışımıdır. Antioksidan, antiinflamatuvar özelliklere sahiptir. Siklofosfamid mesane hiperaktivitesi ile karakterize hemorajik sistite neden olmaktadır. Çalışmada 92 adet Wistar Albino türü erişkin dişi sıçan kullanıldı. Çalışmada, sıçanlarda intraperitoneal siklofosfamid enjeksiyonunu takiben 72 saat sonra oluşan hemorajik sistitte, 7 gün ağızdan intragastik kanül ile verilen silimarin'in etkisi araştırıldı. 56 sıçana i.p siklofosfamid uygulandı. Uygulamadan 72 saat sonra mesane fonksiyonları; 1. izole tüm mesane preparatlarında, 2. izole mesane striplerinde ve 3. üretan anestezisi altında devam eden serum fizyolojik solüsyonu infüzyonu ile yapılan sistometrogram ölçümleri ile değerlendirildi. Siklofosfamid muamelesi izole tüm mesane ve mesane striplerinde oluşan spontan kasılmaları kontrole göre önemli ölçüde arttırdı. Diğer yandan kolinerjik reseptör agonisti karbokol ile oluşturulan kasılmalar ile elektriksel saha stimülasyonu ile oluşturulan nörojenik kasılmalar, kontrole göre anlamlı görülmedi. Siklofosfamid enjeksiyonu anestezi altındaki sıçanlarda yapılan sistometrogram ölçümlerinde idrar yapma aralıklarını anlamlı derecede kısalttı ve mesane basıncını ise anlamlı olarak arttırdı. Siklofosfamid uygulanan sıçanlarda izole tüm mesane preparatlarında ve izole mesane striplerinde sponton kasılmaların amplitüdü, eğri altında kalan alanları ve frekansları silimarin ile anlamlı olarak azaldı. Aynı şekilde silimarin uygulaması anestezi altındaki sıçanların sistometrogram ölçümlerinde idrar yapma aralıklarını anlamlı olarak uzattı, mesane kasılma basınçlarını ise azalttı. Silimarin uygulanan sıçanların mesanelerinin histopatolojik incelenmesinde kısmi düzelme görüldü. Silimarin'in bu etkisi, güçlü anti-inflamatuvar ve antioksidan etki özelliğine bağlı olabilir. Silimarin, bu özellikleri nedeni ile siklofosfamid ile oluşan mesane hiperaktivitesi tedavisinde yeni bir stratejik hedef olabilir.
Özet (Çeviri)
Silymarin is a mixture of flavonolignans extracted from Silybum marianum and it has beneficial antioxidant and anti-inflammatory properties. Cyclophosphamide induces a haemorrhagic cystitis characterized by bladder overactivity. 92 female Wistar rats were used. The study was conducted to examine effects of silymarin, was given the oral intragastrik tube for 7 days on bladder overactivity in rats with cyclophosphamide treatment. 56 rats received a single i.p. injection of cyclophosphamide, and after 72 h, bladder function was evaluated by 1. in vitro preparations of whole bladders, 2. in vitro isolated bladder strips and 3. cystometry with continuous saline infusion under urethane anesthesia. Cyclophosphamide-treatment potentiated the basal spontaneous contractions of isolated whole bladders and isolated bladder strips compared to control rats. On the other hand cyclophosphamide-treatment did not affect the neurogenic or cholinergic contractions induced by electrical field stimulation or a muscarinic receptor agonist carbachol respectively. In anesthetized rats, during continuous infusion cystometry, intercontraction interval was significantly shorter and bladder voiding pressure was significantly greater in cyclophosphamide-injected rats than in control rats. Silymarin treatment caused a significant decrease on the amplitude, frequency (contractions/min) and area under the curve of spontaneous contractions in isolated whole bladder and isolated bladder strips. Also, silymarin treatment could increase the intercontraction intervals and decrease contraction pressure. Histopathological examination showed that silymarin had a partial improvement on rat bladders.The protective and restorative effect of Silymarin can depend on its powerful anti-inflammatory and antioxidant effects. Silymarin may be considered as an attractive strategy for the treatment of cyclophosphamide-induced bladder overactivity.