Anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabı
Joint stock companies' acquisition of their own shares
  1. Tez No: 558429
  2. Yazar: ELİFNAZ YAŞA SAYDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEYNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Anonim Şirketlerin kendi paylarını iktisabı, global dünyanın değişen ekonomik şartlarına paralel olarak hızla yaygınlaşmakta, şirketler tarafından bu yola sıklıkla başvurulduğu görülmektedir. Anonim şirketler açısından hukuki ve ekonomik ihtiyaçlar uyarınca, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile şirketlerin kendi paylarını iktisabı kurumu, 6762 sayılı TTK'dan farklı şekilde oldukça ayrıntılı olarak düzenlenmiş, belirli kayıt ve şartlara tabi olarak sınırlı şekilde serbest hale getirilmiştir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 379 ila 389. maddeleri arasında hüküm altına alınan anonim şirketlerin kendi paylarını iktisap etmesinin koşulları, istisnaları ve sonuçları çalışmamızın ana inceleme konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabı kavramı incelenirken, bu kavram ile bağlantılı kavramlarda ele alınmış, kanun koyucu tarafından çözümünün doktrine ve yargı kararlarına bırakıldığı ifade edilen tartışmalı konularda, doktrinde savunulan görüşler de dikkate alınarak görüşlerimiz ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is reviewed that the joint stock companies' acquisition of their own shares is rapidly spreading in line with the changing economic conditions of the global world and these routes are frequently used by companies. Pursuant to the legal and economic requirements for joint stock companies, Turkish Commercial Code numbered 6102 (“TCC”) regulates the companies' acquisition of its own shares in a very different and detailed manner from the former TCC Numbered 6762, and is allowed by being subject to specific terms and conditions restrictively. The conditions, exceptions and results of the joint stock companies' acquisition of their own shares, which are stipulated in Articles 379 to 389 of the Turkish Commercial Code numbered 6102, constitute the main subject of our study. In this study, when we examine the concept of the joint stock companies' acquisition of their own shares, the concepts related to this concept are discussed and we expressed our approaches by also taking into consideration the opinions that are defended in the doctrine with regard to the controversial issues denoted by the legislator on the solution to the doctrine and judicial decisions.