Kültürlerarası iletişim bağlamında kadın çevirmenler: Türkiye'deki sosyal bilimler, teknik ve edebiyat dalları üzerine bir alan araştırması
Women translators in the context of intercultural communication: a field research on social sciences, technical and literary branches in Turkey
- Tez No: 558432
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, İletişim Bilimleri, Translation and Interpretation, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çeviribilimin yeni bir dal olarak ortaya çıkmasından sonra, çevirinin tanımı, yöntemi, türleri, diğer bilimlerle olan ilişkisi, çevirinin yabancı dil eğitimindeki yeri, çeviri kültür ilişkileri gibi konularda bilimsel olarak henüz tam bir fikir birliği sağlanamamaktadır. Bu durum çok çeşitli fikirlerin ortaya çıkmasının yanı sıra, sonuca varma aşamasında çeşitli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Ancak ortaya çıkan her yeni görüş ve zorluklar aynı zamanda bu bilimin gelişmesine katkı da sağlamaktadır. Sosyal ve kültürel faktörlerin, çeviri aşamasında önemli roller oynadığı bu fikirlerden ve yapılan çalışmalardan hareketle ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerin ulusal ve uluslararası kültürlerin birbirine yakınlaşmasında ne derece rol oynadığı, bu rollerin olumlu, olumsuz ve çevirmene yardımcı veya zorlaştırıcı etkilerinin yanısıra değişik kültürlerin ortaya çıkarılmasında çevirinin rolü, bu tez çalışmasında irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the emergence of translation as a new branch, the definition, method, types of translation, the relationship with other sciences, the place of translation in foreign language education, translation cultural relations, such as scientific consensus is not yet reached. This brings about a wide range of ideas, as well as a variety of challenges at the conclusion stage. However, every new opinion and challenges that arise also contribute to the development of this science. It originated from these ideas and studies in which social and cultural factors played important roles in the translation phase. The role of these factors in the convergence of national and international cultures, as well as the positive, negative and coercive effects of these roles, as well as the role of translation in the emergence of different cultures, has been studied in this thesis.