An analysis of virtual social support community of mothers in the context of identity, agency and collectivity
Kimlik, eylemlilik ve kolektivizm bağlamında annelerin sanal sosyal destek topluluğu analizi
- Tez No: 725619
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bilgisayar aracılı iletişimle birlikte sanal toplulukların ortaya çıkışı pek yeni bir kavram olarak kabul edilemez. Fakat, yeni medya platformlarında, farklı bağlamlarda kadınlar tarafından yine kadın için oluşturulan sanal topluluklar, farklı konumlardaki kadınların çeşitli sosyal sorunları aşmak ve yaşam deneyimleriyle başa çıkmak için sosyal destek ve tavsiye aradığı, toplumsal dayatmalardan uzak yeni bir alan haline gelmiştir. Bu tez, Türkiye'de belli bir sanal topluluk üzerinden sosyal destek deneyiminin yetersiz belgelenmiş bir bağlamı olan dijital anneliğe ilişkin çok yönlü bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Annelerin sanal toplulukları kullanımına dair mevcut literatüre, bu alanlara erişmedeki motivasyonel faktörleri açıklayan davranışsal yaklaşım büyük ölçüde hakimdir. Ancak anneliğin siyasi, sosyal, ideolojik anlam ve pratikleri ve içinde bulunduğu kültürel bağlamı dikkate alma konusunda tutarlı bir eksiklik mevcuttur. Kadınların çevrimiçi deneyimlerinin gerçek yaşam bağlamı üzerindeki etkisi ise tartışmada çoğunlukla yer almamaktadır. Bu bağlamda bu tez, kadınların çevrimiçi etkileşime katılımının, bu alanların çeşitli kullanımı ve pratiklerinin annelik deneyimini ne yönde ve nasıl dönüştürdüğünü anlamaya çalışmaktadır. Davranışçı yaklaşımın ötesine geçmeyi amaçlayan bu tez, feminist annelik kuramı perspektifinden bir analiz sunmakta ve toplumsal değişime destek sağlama yeteneğinin sağlanmasında bu alanların dönüştürücü potansiyelini sorgulamaktadır. Çok boyutlu analiz bakış açısı kullanılarak, annelerin sanal ve gerçek sosyal dünyaları sırası ve birbirleriyle olan bağlantılarıyla incelenmiş ve bu şekilde, araştırmaya konu olan sanal alanın ötesinde daha geniş bir sosyal gerçekliğe yönelik düşünme ihtiyacı da karşılanmıştır. Dijital etnografı ve yarı yapılandırılmış çoklu derinlemesine görüşmeler ile birlikte elde edilen veriler yapılandırmacı gömülü teori çerçevesinde analiz edilmiş ve analiz sonucunda çevrim içi ve çevrimdışı kesişimindeki annelik deneyimine dair yeni bir teorik çerçeve geliştirmiştir. Oluşturulan teorik çerçeve kapsamında anneliğin etkileşimsel deneyimi, döngüsel ve gelişen bir güçlendirme (empowerment) süreci ve onu uluşturan bileşenler dahilinde ele alınmıştır. Bununla birlikte, kırılganlık olgusu bu süreci mümkün kılan sosyal etkileşimin bir koşulu olarak bulgulanmış ve yeniden kavramsallaştırılarak tezin geliştirmiş olduğu teorik çerçeveye dahil edilmiştir. Stratejik bir vaka seçimi yoluyla, çalışma belirli bir kültürel annelik bağlamında sanal destek deneyiminin nüanslarını yakalamayı amaçlarken, annelik bağlamında ve ötesinde, kültürlerarası ve karşılaştırmalı alanda gelecekteki çalışmalara uygulanabilecek yeni teorik ve kavramsal kaynaklar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of virtual communities, along with computer-mediated communication, can hardly be considered a contemporary notion. However, virtual communities created for and by women with diverse contexts in new media platforms became a new site within which women from diverse positions seek social support and advice from similar others to overcome various social issues and cope with life experiences away from the impositions of the public. This dissertation aims to present a multifaceted understanding of one poorly documented context of virtual social support experience,“mediated motherhood”, through a specific case, in Turkey. The current literature on mothers' use of virtual communities is highly dominated by behavioral approaches explaining the motivational factors in accessing those spaces. However, there is a consistent lack of consideration of political, social, ideological meanings and the cultural context of motherhood. The impact of women's online experience on the real-life context is mostly absent from the discussion. Based on this, how women's engagement of online interaction, various aspects of use and practices of those spaces transform the experience of motherhood becomes the primary concern of this dissertation. This study, moves beyond the behavioral approach, presents an analysis from the perspective of feminist theory of motherhood and calls into question the transforming potential of those spaces in providing support for social change. Accordingly, multi-dimensional perspective to the analysis enables to examine the social worlds of mothers respectively in their connection with each other, and it addresses the need to think beyond the emergent spaces to larger social reality. This study combining digital ethnography with sequential in-depth interviews within a constructivist grounded theory methodology looks for ways to generate a new theoretical framework to provide a comprehensive understanding of the experience of motherhood at the crossroads of virtual and real. The interactional experience of motherhood is covered in an evolving process of empowerment, and the consequences that constitute empowerment and the redefined concept of vulnerability as a condition that makes the process possible, as a whole, represents the substantive grounded theory developed throughout the dissertation. Through a strategic case selection, the study captures nuances of the virtual community of support experience within a specific cultural context of motherhood, in which the new conceptual resources could apply to future studies in the intercultural and comparative field within and beyond the context of maternal subjects.