Post-endüstriyel emperyalizm
Post-industrial imperialism
  1. Tez No: 558431
  2. Yazar: MEYSE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sanayileşme, ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Bilim ve teknoloji ile tanışan devletler, dünya ve toplum düzenlerini yeniden şekillendirmeye başlamışlardır. Sanayileşme küresel ekonomiyi derinden etkilemekle kalmamış, etkisi altına aldığı toplumlarda sosyal, siyasi değişimleri de beraberinde getirmiş ve bu nedenle ülkeler arasındaki ilişkiler de yeni bir boyut kazanmıştır. Bunun yanında sanayileşmenin neden olduğu rekabet ve sömürgeciliğin etkisiyle uluslararası alanda çeşitli savaşlar meydana gelmiş, bütün bu gelişmeler Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nın zeminini hazırlamıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, kapitalizmin daha da güçlendiği bir döneme girilmiş, post-sanayi kapitalizmin emperyalist yapısı değişime uğramaya başlamıştır. Bu bağlamda emperyalizm denildiğinde belki de en son akla gelebilecek 'bilgi' kavramı bir araç olarak kullanılmaya başlanmış, dünya bilgiyi kullanarak emperyalist amaçlarını gerçekleştiren devletlerin artışına tanık olmaya başlamıştır. Bu nedenle, bu tezde, emperyalizmin bu noktaya gelmesinde etkili olan süreçler ele alınmakta, bir nevi emperyalizmin yolculuğu açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrialization has been able to influence the whole World from the moment it emerged. States which have met science and technology have begun to reshape the world's and their social orders. Industrialization has not only profoundly affected the global economy, it has also brought social and political changes in the societies that have been affected and therefore the relations between countries have gained a new dimension. Moreover, due to the competition and colonialism caused by industrialization, various wars occurred in the international arena and all these developments prepared the ground for the First and Second World Wars. At the end of the Second World War, the capitalist structure of post-industrial capitalism has begun to change. And then, ''the concept of knowledge'' that would not come to mind when the term imperialism is used, began to be used as a tool for imperialism, and the World began to witness the increase of the states that carried out their imperialist aims by using knowledge. For this reason, in this thesis, the processes that are effective in bringing imperialism to this point are discussed and in a way that brings the journey of imperialism under scrutiny.