Gypsophila sphaerocephala türünün fenolik ve esansiyel yağ içeriğinin belirlenmesi, antioksidan ve sitotoksik aktivitesinin incelenmesi
Determination of phenolic and essentiol oil content of gypsophila sphaerocephala spicies, investigation of antioxidant and cytotoxic activity
- Tez No: 558436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Gypsophila sphaerocephala türünün fenolik ve esansiyal yağ içeriğinin belirlenmesi, antioksidan ve antiproliferatif aktivitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bitkiden elde edilen su ve metanol ekstrelerinin toplam fenolik ve flavonoid madde miktarları sırasıyla Folin Ciocalteu ve Alüminyum klorür kolorimetrik metoduyla, fenolik ve esansiyel yağ içerikleri ise sırasıyla RP-HPLC ve GC-MS analizleriyle belirlendi. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri DPPH serbest radikalini giderme, ABTS katyon radikalini giderme, Fe2+ metal iyonlarını şelatlama ve bakır (II) iyonlarını indirgeme kapasiteleri üzerinden değerlendirildi. Ekstrelerin, meme (MCF-7), kolon (HT-29) ve karaciğer (HepG2) kanser hücre hatlarına karşı antiproliferatif aktiviteleri XTT testleriyle incelendi. Bitkinin metanol ekstresinin fenolik ve flavonoid içerik bakımından su ekstresine kıyasla daha zengin olduğu gözlendi. HPLC analizleri sonucunda, bitkinin yapısında bol miktarda 3,4-dihidroksibenzoik asit, p-hidroksibenzoik asit, vanilin, sirinjik asit, vanilin ve rosmarinik asit tespit edilmiştir. Fenolik içeriklerine paralel olarak, bitkinin metanol ekstresinin DPPH radikal süpürme, metal şelatlama ve bakır indirgeme kapasitelerinin daha yüksek olduğu gözlendi. Su ekstresinin ise ABTS katyon radikalini daha fazla süpürdüğü gözlendi. GC-MS analizleri bitkinin esansiyel yağ içeriği bakımından oldukça zengin olduğu ortaya konuldu. Sitotoksisite testleri sonucunda, metanol ekstresinin su ekstresine kıyasla kanser hücre hatlarına karşı daha yüksek antiproliferatif aktiviteye sahip olduğu ve en yüksek aktiviteyi HepG2 hücrelerine karşı sergilediği görüldü. Elde edilen veriler ışığında, bu çalışmada kullanılan Gypsophila sphaerocephala türünün fitoterapide değerlendirilebilecek potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the phenolic and essential oil content of Gypsophilia sphaerocephala species and its antioxidant and antiproliferative activity. Total phenolic and flavonoid content of water and methanol extracts obtained from the plant were determined by Folin Ciocalteu and Aluminum chloride colorimetric method, respectively, individual phenolic and essential oil contents were determined by RP-HPLC and GC-MS analysis, respectively. Antioxidant activities of the extracts were evaluated on the basis of their ability to scavenge DPPH free radicals and ABTS cation radicals, chelate Fe2 + metal ions and reduce copper (II) ions. Antiproliferative activities of the extracts against breast (MCF-7), colon (HT-29) and liver (HepG2) cancer cell lines were examined by XTT tests. Methanol extract of the plant was observed to be richer in terms of phenolic and flavonoid content than water extract. HPLC analysis revealed that 3,4-dihydroxybenzoic acid, p-hydroxybenzoic acid, vanillin, sirinjic acid, vanillin and rosmarinic acid compounds were abundant in the plant. In parallel with the phenolic contents, it was observed that the methanol extract of the plant had higher DPPH radical scavenging, metal chelating and copper (II) reduction capacities. GC-MS analysis revealed that the plant is rich in essential oil content. As a result of cytotoxicity tests, methanol extract showed higher antiproliferative activity against all tested cancer cell lines than water extract, and especially showed the highest activity against HepG2 cells. In the light of the data obtained, it might be concluded that Gypsophilia sphaerocephala species used in this study has the potential to be evaluated in phytotherapy.