İzmir ili'nde eğitimlerini sürdüren çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık öğrencilerinde tükenmişlik sendromu
The evaluation of burnout and job satisfaction levels in residents of pediatrics in İzmir
- Tez No: 558437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada İzmir ili içerisinde görev yapmakta olan çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan doktorlarının tükenmişlik sendromu açısından araştırılmaları ve bu sendroma neden olan etmenleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan doktorların (ortanca yaş: 28 yıl) 68'i bayan (% 66,7) , 34'ü erkek (%33,3) olup, 34'tünün evli (%33,3) olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm asistan hekimlerin 79' unun (%77,5) istifa etmeyi düşündüğü,74'nün (%72,5) ise aynı hastanede çalışmak istemediği, 99'nun (%97,1) kendine yeterince zaman ayıramadığı tespit edilmiştir. İncelenen asistan doktorların % 70,6'sında duygusal tükenme, % 76,5'inde duyarsızlaşma, % 72,8'inde kişisel başarı düşüklüğü ve %60,8'inde iş doyumu düşüklüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, situation of assistant pediatricians working in Izmir in terms of burnout syndrome has been investigated and leading factors of the syndrome have been evaluated. Results: It was found that 68 participants were female (66.7 %), 34 male (33.3 %) (median age: 28 years), 34 married (33.3 %). In addition, 79 of them (72.5 %) thought to resign, 74 (72,5%) person didn't want to work at same hospital, 99 (97,1 %) declared that they were spare enough time for themselves. It was determined that 70,6 % of assistant doctors have high level of emotional exhaution, 76,5 % had high desentization level, 72,8 % had low personal accomplishment and 60,8 % had low work satisfaction.