İnsan kaynakları yazılım programı seçimine bulanık ortamda bütünleşik bir yaklaşım
An integrated approach to human resources software program selection in a fuzzy environment
- Tez No: 558462
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İş dünyasını biçimlendiren ana akımların başında teknolojik dönüşüm, dijitalleşen ve değişen, çeşitlenen çalışma ortamlarına adapte olma gerekliliği gelmektedir. Kurum ve kuruluşların yaşamlarını sürdürebilmek ve yarışa devam edebilmek için bu gerekliliği sağlaması gerekmektedir. Bunun sonucunda işletmeler bu gerekliliği karşılayabilmek için farklı araçlara yönelme ihtiyacı duymaktadır. Bu aşamada teknolojik çözümler ve dijital uygulamalar işletmelerin yardımına koşarak onların yaşamlarını sürdürmelerine destek olmaktadır, buradaki temel amaç öncelikli fark yaratmaktan öte işletmelerin yaşamlarını sürdürmesini sağlamaktır. Sundukları ürün ve / veya hizmetleri geliştirme süreçlerinde dijitalleşmeye yönelen işletmelerin bununla paralel olarak insan kaynakları yönetim süreçlerini de bu yönde değiştirmesi ve şekillendirmesi gerekmektedir. Modern insan kaynaklarının temel alanlarını işe alım, performans yönetimi, yetenek yönetimi olarak sıralayabiliriz. Dijitalleşmenin özellikle bu alanlarda ciddi iyileştirme ve avantajlar sağlayacağı öngörülmektedir. Böylelikle dijital uygulamaların raporlama, analiz, süreç takibi gibi ihtiyaçlar için sağlayacağı kolaylıklar insan kaynakları birimlerinde çalışanların enerjilerini ve zamanlarını daha kritik konulara ayırmalarını ve böylelikle stratejik bir iş ortağı olmalarını sağlayacağı tahmin edilmektedir. Buna ek olarak insan kaynakları birimlerinin dijitalleşmesini sadece vakit ve enerji kayıplarını azaltan araçlar olarak konumlandırmaktansa stratejik kararlar alınırken yardım alınacak bir destek merkezi olarak kabul etmek işletmelerin fark yaratmasına yardımcı olacaktır. İşletmelere insan kaynakları süreçlerinin dijitalleşmesine yardımcı olacak oldukça fazla sayıda teknolojik kurumsal çözümler sunulmaktadır. Alternatiflerin çok sayıda olması ister istemez karar vericilerin bir seçim yapmasını da mecbur kılmaktadır. Bu seçimi etkileyen oldukça fazla şirket içi ve şirket dışı faktör bulunduğundan önerilen çözümler arasından seçim yapmak oldukça güç bir duruma neden olmaktadır. İşletmelerde üst yönetim ve insan kaynakları yetkilileri bu faktörleri dikkate alarak değerlendirme yapmakta ve işletmeleri için en ideal çözümü seçerek ilerlemeyi hedeflemektedirler. Bu nedenle bu tür durumlar çok kriterli bir karar verme problemi olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması, insan kaynakları profesyonellerine insan kaynakları yazılım programı seçimi sürecinde yol göstermek amacıyla bütünleşik bir çok kriterli karar verme çözümü sunulması için yürütülmüştür. Bu kapsamda ilk aşama olarak literatür araştırması yapılarak ve insan kaynakları uzman kişilerin görüşleri alınarak bir insan kaynakları yazılım programı seçiminde etkili olan kriterler belirlenmiştir. Belirlenen kriterler doğrultusunda insan kaynakları yazılım programı seçimi hiyerarşik modeli oluşturulmuştur. İkinci aşama olarak; belirlenen kriterlerin birbirlerine göre ağırlıklarını tespit edebilmek için insani düşünce tarzını yansıtmasından ötürü bulanık karar verme yöntemlerinden olan bulanık analitik hiyerarşi prosesi tekniği kullanılmıştır. Üçüncü aşamada ise; farklı kurumsal işletmelerde görev alan üç insan kaynakları direktörüne piyasada yoğun olarak kullanılan üç insan kaynakları yazılım programı alternatifi sunulmuş ve bu alternatifleri bir önceki aşamada belirlenen kriterler bazında değerlendirmeleri istenmiştir. Yine bu aşamada da insani düşünce tarzını yansıtmasından ötürü bulanık karar verme yöntemlerinden bulanık COPRAS tekniği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alternatifler arasından en iyi insan kaynakları yazılım programı seçimi yapılmıştır. Böylelikle insan kaynakları profesyonellerine insan kaynakları yazılım programı seçimi aşamasında en uygun ve en ideal seçimi yapabilmeleri için bütünleşik bir çok kriterli karar verme çözüm önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main trends that shape the business world is the technological transformation, the need to adapt to digitalized and changing and diversifying working environments. Institutions and organizations need to ensure this requirement in order to survive and to continue the race. As a result, businesses need to turn to different tools in order to meet this requirement. At this stage, technological solutions and digital applications help the businesses to sustain their lives, the main purpose is to ensure that the enterprises continue their lives rather than making the primary difference. In the process of developing products and / or services, enterprises that are aiming to digitalize should change and shape human resources management processes in parallel with this. The main areas of modern human resources are recruitment, performance management, talent management. It is foreseen that digitalization will provide significant improvements and advantages especially in these areas. In this way, it is expected that digital applications will provide for the needs such as reporting, analysis and process follow-up in human resources units, which will enable employees to allocate their energy and time to more critical issues and thus to become a strategic partner. In addition, accepting digitalization of human resources units as a support center to receive assistance in making strategic decisions, rather than simply positioning them as tools to reduce time and energy losses, will help businesses make a difference. A large number of technological enterprise solutions are available to help enterprises digitalize human resources processes. A large number of alternatives necessarily entails a choice of decision-makers. Since there are a lot of internal and external factors affecting this choice, it is difficult to choose among the proposed solutions. The top management and human resources authorities evaluate these factors by taking these factors into consideration and they aim to progress by selecting the ideal solution for their businesses. Therefore, such situations are considered as a multi-criteria decision making problem. In this thesis; in order to guide human resources professionals in the selection process of human resources software program, an integrated multi - criteria decision making solution is presented. In this context, first of all, the literature search and the opinions of the experts of human resources have been determined and the criterias that are effective in the selection of a human resources software program have been determined. As the second stage; The fuzzy analytical hierarchy process technique which is one of the fuzzy decision making methods is used because it reflects the human thinking style in order to determine the weights of the determined criteria. In the third stage; three human resources directors were offered three alternative human resources software programs that were used extensively in the market and were asked to evaluate these alternatives on the basis of the criteria determined in the previous stage. At this stage, fuzzy COPRAS technique which is one of the fuzzy decision making methods is used because it reflects human thinking. In line with the results obtained, the best human resources software program was selected among the alternatives. Thus, an integrated multi-criteria decision making solution is offered to human resources professionals in order to make the most appropriate and ideal selection during the selection of human resources software program.