Superior semisirküler kanal dehissansında distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ölçüm değerlerinin araştırılması
Investigation of distortion product otoacoustic emission values in superiorsemicircular canal dehiscence
- Tez No: 558461
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN PINAR, PROF. DR. İSMAİL SEMİH ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Süperior semisirküler kanal dehissansı vertigo ile başvuran hastalarda saptanabilen bir hastalıktır. Klinikte vertigo, otofoni,iletim tipi işitme kaybı, nistagmus saptanabilir. Otoakustik emisyon dış tüylü hücrelerin aktivitesine bağlı oluşan, koklea fonksiyonunun monitörizasyonunda kullanılan non-invaziv bir testtir. Biz çalışmamızda superior semisirküler kanal dehissansı olan hastalarda otoakustik emisyon değerlerindeki değişimi araştırdık. YÖNTEM ve GEREÇLER: Hastalar iki gruba ayrıldı. Tek taraf dehissans olan hastaların test kulakları(1.grup), karşı sağlam kulaklar ile, bilateral dehissans olan hastaların kulakları(2.grup), kontrol grubunun ( 3. grup) aynı taraf kulakları ile distorsiyon product ve sinyal-gürültü oranı ölçümleri yapılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ölçümü sonrası amplitüd değerleri ve sinyal gürültü oranı değerleri esas alınarak, 1-8 kHz' de değerler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Superior semicircular canal dehiscence has been found in patients with vertigo symptoms. Patients may have otophonia,conductive hearing loss,nistagmus with vertigo.Otoacustic emission is a non-invasive test used for monitoring cochlea function due to outer hair cell activity. In our study we investigated otoacustic emission results in superior semicircular canal dehiscence patients. METHODS: Patients were divided into two groups. Patients with unilateral superior semicircular canal dehiscence were compared with the opposite normal side of their ear, using distortion product and signal-noise ratio values at 1-8 kHz. Patients with bilateral semisircular canal dehiscence were compared with control group patient's ears.