Doğal hukukun yeniden yükselişi: Radbruch formülü
Revitalization of natural law: Radbruch formula
  1. Tez No: 558512
  2. Yazar: FERHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
II. Dünya Savaşı sonrası yaşananlar ve Nazi Rejiminin yasal işkenceleri insan odaklı doğal hukuk anlayışının gerekliliğini bir kez daha göstermiş ve doğal hukukun yeniden yükselme sürecine girmesini sağlamıştır. Hukuki pozitivizmin“yasa, yasadır.”anlayışının sebep olduğu ağır tecrübeler karşısında aşırı adaletsiz yasaların yasa vasfını kaybettiğini haykıran Radbruch Formülü bu dönemde ortaya çıkmış ve totaliter rejimlerin yargılanarak mahkum edilmesi hususunda mahkemelere yol göstermiştir. Çalışmamızda yasalara dayanarak gerçekleştirilen hukuksuz uygulamalar ve insanlık dışı muameleler ile mücadelede ve bu tür hukuksuz rejimlerin engellenmesinde insan hakları belgeleriyle birlikte yorumlanan Radbruch Formülü'nün rolü ve uygulanabilirliği ile bu konuda yargıçların üstleneceği sorumluluğun öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Events after the Second World War and the legal torture of the Nazi regime once again demonstrated the necessity of human-oriented natural law understanding and allowed natural law to rise again. Faced with serious experiences caused by the concept of“legal is law”of legal positivism, The Radbruch Formula, which cries out that extreme injustice laws have lost the character of the law, has also emerged during this period and has led the courts to prosecute and condemn totalitarian regimes.İn our study, the role and applicability of the Radbruch Formula, which is interpreted along with human rights documents in the struggle against unlawful practices and inhumane treatment based on the law and in the prevention of such unlawful regimes, has been examined and the importance of the responsibility of the judges will be discussed