Alauddin Ali B. Muhammed El- Bistami Musannifekin '' Ed Durul-Mankud Fi şerhi Maksüd '' adlı eserinin tahkiki
Analysis of the work titled Ed-Durru'l- menkud fi sherhi'l-Maksud by Alauddin Ali b. Mohammad Musannifek
- Tez No: 558513
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tezimizin amacı, Alauddin Ali b. Muhammed Musannifek'in kütüphanelerde yazma hâlinde bulunan ed-Durru'l-menkûd fi şerhi'l-maksûd adlı eserini tahkik esaslarına uygun bir şekilde yayıma hazır hâle getirerek Arap Dili ve Belağâtı alanı ile ilgilenenlerin istifadesine sunmaktır. Bu gayeyi gerçekleştirmek için tezimizi giriş bölümünden sonra üç bölüme ayırdık: Giriş bölümünde; Sarf ilminin önemini, tezimizin gaye ve kapsamını ele aldık. Birinci bölümde; Musannifek'in hayatı, şahsiyeti hocaları-öğrenci ve eserleri hakkında bilgiler verdik. İkinci bölümde; Tezimizin konusu olan ed-Durru'l-menkûd fi şerhi'l-maksûd isimli eser hakkındaki genel bilgileri, muhtevasını, kaynaklarını, şerh özelliklerini ve ilgili alandaki yerini inceledikten sonra tahkikte esas aldığımız nüshaları ve tahkik metodumuzu anlattık. Üçüncü bölümde; ed-Durru'l-menkûd fi şerhi'l-maksûd isimli eserin metnini tahkik esaslarına uygun bir şekilde metinize etmeye gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to edit the work titled ed-Durru'l-menkud fi sherhi'l-maksud by Alauddin Ali b. Muhammad Musannifek available in libraries as a handwritten copy for publication based on existing principles and make it available for Arabic Language and Rhetoric students. In order to achieve this aim, we divided our thesis into three sections after the introduction: In the introduction section, the significance of grammar and the objective and context of the thesis were discussed. In the first section, the life, personality, teachers, students and works of Musannifek were addressed. In the second section, general information, content, resources, annotations in the work ed-Durru'l-menkûd fi sherhi'l-maksûd and its significance in the related field were presented and the copies that the analysis bas based on the analysis method were presented. In the third section, we textualized the work Durru'l-menkûd fi sherhi'l-maksûd based on analysis principles.