Kadınların gün faaliyetlerinde dinsel görünümler (Diyarbakır örneği)
Religious aspect for women's day activities (Example for Diyarbakır)
- Tez No: 558543
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı Diyarbakır ilinin Kayapanır ilçesindeki Peyas mahallesinde yaşayan kadınların gün ortamında dini yönden nasıl bir etkileşim içine girdiklerine dair inceleme yapmaktır. Konunun araştırılıp çözüm yollarının bulunmasını amaçlayan bu çalışmamızda gözlem ve mülakat tekniklerinden faydalanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında toplum, sosyalleşme, dini sosyalleşme ve gün kavramı gibi konulara değinilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise araştırmanın yöntem ve tekniklerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında ise elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Çalışma gün grubun katılan kadınlara yönelik gerçekleştirilmiş, veriler büyük bir titizlikle incelendikten sonra dikkatli bir şekilde değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların vermiş olduğu her bir cevap ve araştırmacının yapmış olduğu bütün gözlemler araştırmaya dâhil edilmiş, elde edilen herhangi bir bulgu göz ardı edilmemiştir. Sonuç kısmında çalışma neticesinde ortaya çıkan görüşler sunulmuş ve probleme dair farkındalık oluşturabilecek durumlar vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the religious interaction of women living in Peyas neighborhood in Kayapanır district of Diyarbakır in daily environment. In this study, which aims to investigate the subject and find solutions, the findings have been reached by using observation and interview techniques. In the first part of the study, topics such as society, socialization, religious socialization and the concept of day were discussed. In the second part of the study, methods and techniques of the research are mentioned. In the third part of the study, the data obtained were analyzed. The study was carried out for the participating women of the day group and the data were carefully evaluated after careful analysis. Each answer given by the participants and all observations made by the researcher were included in the study and any findings were not ignored. In the conclusion part, the opinions obtained as a result of the study are presented and the situations that may create awareness about the problem are emphasized.