Mezogözenekli grafitik karbon nitrüre destekli CoPd alaşım nanopartikülleri katalizörlüğünde ılıman şartlarda n-heteroarenlerin kolay ve yüksek verimli hidrojenasyon ve dehidrojenasyonu
Facile and highly efficient hydrogenation and dehydrogenation of n‑heteroarenes under mild conditions catalyzed by mesoporous graphitic carbon nitride supported CoPd alloy nanoparticles
- Tez No: 558551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu eser iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmında birçok doğal ürünün ve ilaç etken maddesinin ana iskeletini oluşturan 1,2,3,4-tetrahidrokinolin türevleri, mezogözenekli grafitik karbon nitrüre destekli kobalt-palladyum (CoPd) alaşım nanopartikülleri mpg-C3N4/CoPd katalizörlüğünde hidrojen kaynağı olarak amonyak boran (NH3BH3) kullanılmasıyla sulu ortamda geliştirilen yeni, etkin ve çevreye duyarlı transfer hidrojenasyon yöntemi ile sentezlendi. Katalizör olarak kullanılan mpg-C3N4/CoPd'un tekrar kullanılabilirlik deneyleri yapıldı ve ardı ardına 5 kez hidrojenasyon tepkimesini gerçekleştirebildiği tespit edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yine bimetalik mpg-C3N4/CoPd kullanılmasıyla 1,2,3,4-tetrahidrokinolin analogları tersiyer butil hidroperoksit (TBHP) eşliğinde yükseltgenerek literatüre yeni bir oksidasyon yöntemi kazandırıldı. Hidrojenasyon yöntemine benzer olarak bu yöntemde de katalizörün tekrar kullanılabilirlik deneyi başarıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The present dissertation consists of two main parts. In the first part of the work, the 1,2,3,4-tetrahydroquinoline derivatives were synthesized by the new, efficient and environmentally benign transfer hydrogenation methodology by using mesoporous graphitic carbon nitride supported cobalt-palladium (CoPd) alloy nanoparticles mpg-C3N4/CoPd as a reusable catalyst and ammonia borane (AB) as a safe hydrogen source in an aqueous solution. In addition, the catalyst can be reused up five times without losing its efficiency. In the second part of the study, by using bimetallic mpg-C3N4/CoPd, 1,2,3,4-tetrahydroquinoline derivates were oxidized by tert-butyl hydroperoxide (TBHP) and a new oxidation method was introduced to the literature. As same with the transfer hydrogenation of quinoline analogues, the mpg-C3N4/CoPd nanocatalyst was also reusable in dehydrogenation reactions after five consecutive runs.