Supplementing Isrm models by kri implementation
Arg uygulayarak Bsry modellerinin geliştirilmesi
- Tez No: 558579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR, DR. ALİ ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Siber güvenlik gayretleri ihtiyaç duyuldukları zaman ve yere bağlı olarak etkili ve zamanlı kullanılmalıdır çünkü bu gayretler için kaynak gerekmektedir. Bilgi Sistemlerini (BS) korumak için, ISO 27000, NIST 800 serisi ve COBIT 5 çerçeveleri gibi Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi (BSRY) standartları en iyi uygulamalar olarak kullanılmaktadır. Bu standartlar, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini (BGYS) izlemek için çeşitli ölçümleri kullanmaktadır. Bununla birlikte, hepsini tespit etmek, ölçmek ve yorumlamak için çok büyük para, zaman ve personel gerekmektedir. Ayrıca bu standartlar, kaynaklar ve yönetiminin endişeleri ile ilgilenmemektedir. Bu endişeleri gidermek için, Anahtar Risk Göstergesi (ARG) temelli risk izleme, kaynaklarda önemli bir tasarrufa ve risk izleme etkinliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu çalışmada, BSRY standartları için risk yönetimini kolaylaştırabilen, paydaşların endişelerini gözeten yeni bir ARG uygulama modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity efforts should be spent effectively and timely with regard to where and when they are needed because of the resource requirements. In order to secure Information Technology (IT) systems, The Information Systems Risk Management (ISRM) standards like ISO 27000, NIST 800 series and COBIT 5 frameworks are used as best practices. These standards use a diversity of metrics to monitor the Information Security Management System (ISMS). However, large amounts of money, time and human resources are needed to detect, measure and interpret all. Moreover, these standards do not deal with the resources allocated and senior managements' concern. To avoid these concerns, Key Risk Indicator (KRI) based risk monitoring can help a significant decrease in the required resources and increase the risk monitoring effectiveness. In this study, a new KRI implementation model that can facilitate risk management, figure out costs, benefits and address stakeholders' concerns, for ISRM standards is proposed.