Perkütan yolla kapatılan atriyal septal defekt hastalarının uzun dönem (12 ay) takipte atriyal ileti zamanlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 558587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BOLCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Arka Plan ve Amaç: Doku Doppler ekokardiyografi ile gösterilen intraatriyal ve interatriyal ileti uzaması atriyal fibrilasyon gelişimi ile ilişkilendirilmiştir. Bizim amaçımız perkütan yolla kapatılan atriyal septal defekt (ASD) hastalarının uzun dönem takipte intraatriyal ve interatriyal ileti zamanlarını değerlendirmekti. Yöntem: Çalışmaya sekundum tip ASD tanısı alan ve perkütan cihaz ile kapamaya uygun ortalama yaş 39.0 ± 12.9 yıl (±SS; dağılım 17 ile 62 yaş) olan ardışık 45 (11 erkek ve 34 kadın) hasta dahil edildi. Bütün hastalara transtorasik ekokardiyografi işlem öncesi, perkütan yolla başarılı ASD kapama işlemi sonrasında 6. ve 12. ayda uygulandı. Bulgular: İşlem sonrası 6. ayda sol ventrikül (LV) çaplarında işlem öncesine göre istatiksel olarak anlamlı artış saptandı. İşlem sonrası 6. ayda sol atriyum(LA) çapları ve volümünde, sağ ventrikül (SV) diyastolik çapında, sağ atriyum (SA) çaplarında, TAPSE'de ve pulmoner arter basınçında (PAB) işlem öncesine göre istatiksel olarak anlamlı azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
Some studies have been showed that electromechanical delay, which may pose an increased tendency to atrial fibrillation, may prolong in patients with various clinical conditions. In addition, the electromechanical delay in patients with secundum type atrial septal defect (ASD) compared to healthy people have been reported previously. Therefore, in the present study, we prospectively evaluated the mid-term and long-term effects of the transcatheter closure of secundum type ASD on the lateral atrial conduction time (PA), septal PA, tricuspid PA, left and right intra-atrial electromechanical delay (ILeft-EMD and IRight-EMD, respectively) and inter-atrial electromechanical delay (IA-EMD) measured by means of Doppler echocardiography. Our prospective study included a total of 45 secundum type ASD patients who undergone percutaneous transcatheter closure from December 2012 to April 2015. All patients underwent transthoracic echocardiography (TTE) before the closure, at sixth and twelfth months after the closure. In comparison of the EMD sixth months after the device closure, there were statistically significant decrease in lateral PA, septal PA, tricuspid PA, ILeft-EMD, IRight-EMD and IA-EMD compared to pre-device closure values. Twelfth months after the device closure, we also observed statistically significant decrease in lateral PA, septal PA, tricuspid PA, ILeft-EMD, IRight-EMD and IA-EMD compared to 6-month post-device closure values. In the present study, we observed that the atrial EMD improves after device closure and continues to improve after twelfth month following post-device closure.