Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılımını etkileyen unsurların yaşam doyum düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of factors affecting university students' recreational activities participation on their life satisfaction levels
  1. Tez No: 558589
  2. Yazar: MEHMET İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ŞAHAN BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılımını etkileyen unsurların yaşam doyum düzeylerine etkisinin incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem seçim yöntemi olarak olasılığa dayalı olmayan örneklem seçim tekniklerinden amaçsal örneklem seçim tekniği kullanılmış olup, bu doğrultuda çalışmanın evrenini Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kâzımkarabekir Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören aktif 1167 öğrenci, örneklem grubunu ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Kâzımkarabekir Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 165 kadın, 141 erkek olmak üzere toplam 306 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, demografik bilgiler içeren 11 soruluk kişisel bilgi formunun yanısıra“Rekreasyonel Faaliyetlere Katılım Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. İki grup ortalamasını karşılaştırabilmek için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grupların ortalamasını karşılaştırmak için tek yönlü ANOVA (F) testi yapılmıştır. İkiden fazla gruplarda ortalamaları karşılaştırılırken farklılık gösteren gruplarda Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ile irdelenmiş olup, ölçekler arasındaki doğrusal ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarında rekreasyon faaliyetlerine katılım ölçeği alt boyutlarında cinsiyet, gelir durumu, bölüm, sınıf, ikamet yeri, sahip olunan boş zaman süresi ve rekreasyon aktivitelerine katılım şekli değişkenlerinde, yaşam tatmin ölçeği alt boyutlarında ise bölüm ve rekreasyon aktivitelerine katılım şekli değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak üniversite öğrencileri üzerine yapılan bu çalışmada, katılımcıların rekreasyonel faaliyetlere katılımını etkileyen unsurların düzeyi ortalamanın altında, yaşam doyum düzeyleri ise ortalamanın üstünde tespit edilmiş olup, katılımcıların rekreasyon faaliyetlerine katılımını etkileyen unsurların, yaşam doyum düzeylerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuç bireylerin rekreasyonel faaliyetlere katılımında yaşadıkları sorunların yaşamdan zevk almalarına mani olmadığı şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examining the effects of facts influencing recreational activities participation of university students to life satisfaction levels. Teleological sample selection technique from judgement sample selection techniques (nonprobabilistic) is used as sample selection method in this study; accordingly, 1167 students actively studying at Kazımkarabekir Vocational School of Karamanoğlu Mehmetbey University form the population of the study and total 306 university students consisting of 165 women and 141 men studying at Kazımkarabekir Vocational School of Karamanoğlu Mehmetbey University form the sample group. As data collection tools,“Recreational Activities Participation Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used beside the personal information form with demographic information included the 11 items. Data derived from the study are analyzed by being used SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programme. Descriptive statistics such as number, percentage, mean and standard variation is used in the analysis of the data. Unpaired t test is performed to compare the mean of two groups and one sided ANOVA (F) is performed test to compare the mean of more than two groups. Differential groups are examined with Bonferroni multiple comparison test while the mean is compared in more than two groups and linear relationship between scales is analyzed with correlation analysis. Significant differences in variances such as gender, income statue, department, class, abode, possessed leisure time and way of recreational activities participation in sub-dimensions of recreational activities participation scale and variances like department and way of recreational activities participation are determined in analysis scores. As a result, it is determined that the level of facts influencing recreational activities participation of participants is under the mean and the level of life satisfaction is above the mean and it is also determined that facts influencing recreational activities participation of participants has no effect on the levels of life satisfaction. This result can be interpreted as problems that people have in recreational activities participation has no prevention in their enjoying life.