Endüstriyel robot grafide farklı zemin ortamlarının saçılma etkisinin görüntü kalitesine etkisi
- Tez No: 55859
- Danışmanlar: PROF.DR. A. BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Girici radyasyonla malzeme ic yapısına ilişkin görüntü alma tekniği olan radyografide; girici radyasyon olarak farklı radyasyon tipleri kullanılabilir. Ancak, endüstriyel radyografi denince, esas itibariyle X-ışını radyografisi ve gama radyografisi anlaşılmaktadır. öte yandan, radyografi çekimi sonucunda elde edilen radyografin görüntü kalitesinin, ulusal ve uluslararası standartlara güre“uygun”olarak ni telenebilmesi için radyografi çekiminde bazı şartların sağlanmış olması gerekir. Bunlar arasında, kaynak faktörü, geometri faktörü, film faktörü, ekran faktörü ve poz süresi faktörü ile bunların uzantısında çevre ve zemin saçılması etkisi sayılabilir. Endüstriyel radyografi nitelemesiyle ile anılan X ve gama radyografisinde farklı zemin şartlarının saçılma etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, zemin dışında çevre etkisi alınmamasına özen gösterilerek, 21 farklı zemin malzemesi ile deneyler yapılmıştır. Zemin saçılmasının görüntü kalitesine etkisi; film kararma yoğunluğundaki değişim, bir başka deyişle kuvvetlendirme etkisi, görüntü hassasiyetindeki değişim ve görüntü rezolüsyonundaki değişim olmaktadır. Mukayese referansı olarak ise sözel olarak hazırlanan çekim yerleşim düzeneği ile) boşluk alınmıştır. Tüm çekimler, 30 mm* lik sıcak is çeliğinden imal edilmiş parça üzerine S mm kalınlığında özel olarak kare dalga düzeninde kanal açtırılmış kontrol parçası ve DİN 54 109 Fe Normundaki 6-12* lik penetremetre yerleştirilerek gerçeklenmiş tir. Radyografi çekimleri sırasında diğer radyografi çekim parametreleri daima sabit tutulmuştur. Böylece, sadece zemin saçılma etkisi gözlenmesi sağlanmıştır. Film kararma yoğunluğu tayini, zeminin boşluk olması haline göre belirlenerek, kuvvetlendirme etkisi tayini yapılmıştır. Görüntü rezolüsyonu tayini, kare dalga düzeneğinin radyograftarı değerlendirilmesi ve modülasyon transfer fonksiyonu ile belirlenmiştir. Hassasiyet tayini ise, paremetremetrenin radyograf taki görüntüsünün değerlendirilmesiyle tayin edilmiştir. Böylelikle, yirmibir farklı zemin malzemesi için saçılma etkisinin görüntü kalitesine etkisi; kuvvetlendirme, hassasiyet ve modülasyon transfer fonksiyonu ile resolüsyon tayini ile belirlenmiş ve birbirlerine göre mukayese edilmiştir. - x
Özet (Çeviri)
FLOOR SCATTERING EFFECTS ON IMAGE QUALITY IN INDUSTRIAL RADIOGRAPHY SUMMARY Radiograhy today is one of the most important, most versatile, of all the nondestructive test methods used by modern industry. Employing highly penetrating X-rays, gamma rays, and other forms of radiation do not damage the part itself. Radiography provides a permanent visible film record of internal conditions, containing the basic information by which soundness can be determined. Radiograhy is generally carried out for flaw detection in materials such as the detection of defects of the materials. For the quality control criteria, the requirements are based on a more general engineering experience and the inspection is directed towards detecting the most common defects. Since economic Justification is a major criterion for any testing method, the value of radiography lies to some extent in its ability to make a profit for its user. The information gained from the use of radiography also assists the engineer in designing better products and protects the company by maintaining a uniform, high level of quality in i t s products. Industrial radiography is so versatile that depends on the type of production. That inspection varies from few pieces to continous production examination. - xi -X-rays and gamma rays are used in industry and both of them calls as industrial radiography. X-rays and gamma rays are a form of electromagnetic radiation, of the same physical nature as visible light, radiowaves, etc., but which have a wavelength which allows them to penetrate all materials with partial absorption during transmission. A“radiograph”is a photographic record produced by the passage of X-rays and gamma rays through an object onto a film. The areas so exposed become dark when the film is immersed in a devoloping solution. The degree of darkening depending on the amount of exposure. The effect of build-up factor and absorption coefficient values in radiography can be evaluate with radiographic parameters, such as; - Source factor, - Geometry factor, - Film factor, - Intensifying screen factor - Exposure time factor and - Scatterring effects When a beam of X-rays or gamma rays strikes any object, some of the radiation is absorbed, some is scattered, and some passes straight through. The electrons of the atoms constituting the object scatter radiation in all directions, much as light is dispersed by a fog. The wavelengths of much of the radiation are increased by the scattering process. Hence the scatter is always somewhat softer, or less penetrating, than the unscattered primary radiation. - xii -Any material C whether specimen, cassette, tabletop, walls or floor) that receives the direct radiation is a source of scattered radiation. Unless suitable measures are taken to reduce the effects of scatter, it will reduce contrast over the whole image or parts of it. For the radiography of thick materials, scattered radiation covers the greater percentage of the total radiation. As it was expected, the preventation of scatter to the film) improves the quality of radiographic image. As a rule, the greater portion of the scattered radiation affecting the fiilm is from the specimen under examination. However, any portion of the film holder or cassette that extends beyond the boundaries of the specimen and thereby receives direct radiation, also becomes a source of scattered radiation which can affect the film. The influence of this scatter is most noticeable Just inside the borders of the image. In similar manner, primary radiation striking the film holder or cassette through a thin portion of the specimen will cause scattering into the shadows of the adjacent thicker portions. Such scatter is called undercut. Any environmental material, such as a wall or floor, on the film side of the specimen may also scatter an appreciable quantity of X-rays back to the film, especially if the material receives the direct radiation from the X-ray tube or gamma ray source. This is referred to as backseat ter ed radiation. Although scattered radiation can never be fully eliminated, but there are a number of ways available to reduce its effect. In any event, with either X-rays or gamma rays, the means for reducing the effects of scattered radiation must be chosen on the basis of cost, convenience and e f f ec t i veness. - xiii -Floor scatterings are affected on radiographic quality and radiographic sensitivity. In many applications of radiography, such as flaw detection, the two are virtually synonymous; the ability to show a smaller flaw, i.e. an improvement in sensitivity, is regarded as an improvement in radiographic quality. For the calculation of sensitivity some success has been achieved in representing a flaw by some equivalent artificial cavity. Radiographic sensitivity is more usually measured in terms of some artificial element which does not necessarily bear much resemblance to a flaw in metal. There are some widely used methods. Ever since the earliest days of radiography devices called“penetremeters”have been used. The originally consisted a small flaw simulation element of the same material as the specimen. The penetremeter placed on the surface of the specimen, and then taking radiographs. An important point is resolution of the image on the radiographs. It can be determined by using“modulation transfer function CMTF)”like as appliying other imaging techniques. Evaluation of MTF, it can be used sinisoidal or square wave devices. In this thesis, it is aimed to be done an original study on floor scattering effects in industrial radiography. For this purpose, twenty one different materials Csteel, copper, cadmium, indium, gadolinium, disprosium, lead, aluminium, cloth, cartoon, rubber, leather, carpet, wood, marley, floor stone, glass, plastic, lather, brass, tinplate,} selected as floor materials by evaluation of floor backseat ter i ng effects. In this circumtances, experiments have been done by using twenty-one floor materials and for the space. In the experiments, all the other exposure parameters are the same except the floor material. - J&lv -The experiments have been done with using a 30 mm thickness steel part and a special square-wave test device that has 8 mm thickness and penetrometer are placed on it. Penetremeter image on the radiograph is used for sensitivity calculation and square-wave device image on the radiograph is used for calculation of modulation transfer function and resolution. In addition of them film darkness effect can be determined according to space floor condition. So, twenty one different materials can be evaluated comperatively according to each other. Appropriate floor materials are determined exactly. »*v ~