Özkurmaca roman incelemesi: Patrick Modiano'nun La place de l'Etoile'i
An Autofictionnel Analyse: Patrick Modiano's La place de L'Etoile
- Tez No: 558596
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİLBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Patrick Modiano, üretkenliği ve özgün yazı biçimiyle 2014 yılında Nobel Yazın Ödülü ile onurlandırılmış çağdaş Fransız yazınının en önemli benli anlatı yazarlarından birisidir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısından başlayarak günümüze kadar yazınsal üretimini sürdüren yazar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilere uygulanan soykırımın acılarını ve Nazi işgalinin Fransız halkının üzerindeki etkilerini yapıtlarında temel izlek olarak ele almış, aile, kimlik sorunsalı, bir topluma ait olmak veya olmamak kaygısı, yitip giden geçmişe olan özlem, aile ve baba imgesi, Yahudi soykırımını ön plana çıkaran yapıtlara imza atmıştır. Patrick Modiano'nun yapıtlarının büyük bir çoğunluğunun kendi yaşamından esinlendiği görülmektedir. Yaşamının gençlik yılları, babasına karşı olan karmaşık duyguları, savaş yıllarındaki Fransa ve özellikle Paris uzamı, özyaşamöyküsel ve özkurmaca göndermelerle romanlarında ortaya çıkmaktadır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde anlatının kuramsal çerçevesini oluşturan özkurmaca ve özyaşamöyküsü kavramlarından söz edilmektedir. İkinci ve üçüncü bölümde anlatının yazarı olan Patrick Modino'nun yapıtları genel çizgileriyle özkurmaca bağlamında değerlendirilmektedir. La place de l'étoile adlı romanın özkurmaca okumasına ayrılan dördüncü bölümde romandaki anlatı yerlemleri incelendikten sonra son bölümde romanda öne çıkan kimlik arayışı, savaş, unutuş ve bellek izlekleri çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Patrick Modiano is one of the most important narrative writers of contemporary French literature, which was honored with the Nobel Prize for literary in 2014 with his unique writing style. From the second half of the twentieth century to the present, the author continues to produce literary production.It is noteworthy that he empasizes Jewish Genocide the family, identity problem, the concern of belonging to a community or not, the yearning for the past, the image of the family and the father, the images of the Holocaust, the effects of Nazi occupation on the French people in his writing.When looking at Patrick Modiano's works, it is understood that most of them are a product of his own life.It is possible to see his youth,his complex feelings towards his father, and traces going up to Paris during the war with the concepts of autobiography and autofiction in his works.. Our study consists of five parts. In the first part of the study, the concept of the narrative and the theory autofiction are mentioned. In the second and third chapter, the works of Patrick Modino, the author of the narrative, are evaluated in the context of the general lines of the autofiction. The fourth part of the novel,La Place de l'étoile, devoted to the reading of the novel, after examining the narrative of the novels in the last chapter, the quest for identity, war, forgotten and memory monitoring is resolved.