Tefhîmu'l-Kur'an tefsiri'ndeki hadislerin tahric ve değerlendirilmesi -VI. cilt-
Identifing and assesment of hadith in Qur'an commentary -volume VI-
- Tez No: 558597
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızda, XX. asrın büyük dava ve ilim adamlarından olan Mevdûdî'nin Tefhîmu'l-Kur'ân adlı eserinin VI. cildindeki hadislerin tahric ve değerlendirmesini yaparak tefsirin hadis ilmi yönünden güvenilirliğini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve amacı üzerinde durulmuş, araştırmanın metodu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Mevdûdî'nin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri sonra da Tefhîmu'l-Kur'ân adlı tefsîri ve hadis ilmiyle ilgili görüşleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Mevdûdî'nin Tefhîmu'l-Kur'ân adlı eserindeki hadisler tespit edilerek tahricleri yapılmış, sıhhat durumuna göre tasnîf edilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we analyzed the reliability of Maududi's commentary Tafhim ul-Qoran, who was one of great scholars of 20th century by identifying and assessing the hadith in the 6th volume in terms of scientific exegesis of the hadith. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject was introduced with emphasis on the importance and purpose of the study; the research method of information are identified. In the first chapter, Maududi's life, his works, and finally his commentary Tafhim ul-Qoran and opinions about hadith knowledge were presented. In the second chapter, the hadiths were identified in Maududi's Tafhim ul-Qoran and classified according to the assessment made.