Une etude autofictionnelle dans L'autre qu'on Adorait de Catherine Cusset
Özkurmaca roman incelemesi: Catherine Cusset'den L'autre qu'on adorait (Diğer bir sevdiğim)
- Tez No: 511369
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİLBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
18 ve 19. yüzyılda çok sayıda örneğini gördüğümüz benli anlatılar (fr. récits de je, écriture de soi), yirminci yüzyılda yeniötesici (fr. postmoderniste) dönemin önem kazanmaya başladığı 80'li yıllara kadar göz ardı edilmiştir. Bu yeni dönemin en belirgin niteliklerinden birisi kuşkusuz öznenin (fr. sujet) metne geri dönüşüdür. Bu geri dönüş, çağdaş yazın alanında yepyeni söylemlerin kapısını aralayacak ve Prof. Dr. Ali Tilbe tarafından dilimize özkurmaca ya da özkurgu (fr. autofiction) olarak aktarılan yeni bir yazınsal türün doğmasına yol açacaktır. Özyaşamöyküsü ile romansal nitelikleri birleştiren karma (fr. hybride) bir tür olan özkurmaca yeni bir biçem ve içerik ile özneyi merkeze konumlandırarak, bundan böyle serüvenin dilini değil dilin serüvenini öyküleyen bir söyleme dönüşecektir. Bu yeni tür romandan ve özyaşamöyküsünden ne bütünüyle ayrık ve ne de bütünüyle birbirine içkindir. Gerçek anlamda roman, özyaşamöyküsü ve özkurmaca arasında koparılması zor bir bağ ve etkileşim vardır. Bunun yanında Serge Doubraovsky, özkurmacaya koşut bir alttür olarak, bir yakınının öyküsünü anlattığı roman türünü gerçek roman (fr. roman vrai) olarak tanımlamıştır. Gerçek roman da özkurmaca gibi, roman türünün üzerine örtülmüş bir gerçeklik örtüsüdür. Her ne kadar özkurmaca ve gerçek roman yazınsal olarak varlığını sürdürürse de, günümüzde hala biçimsel ve içeriksel olarak tartışılmakta, ancak türsel üst ulam olarak özkurmaca benimsenmektedir. Bir yapıt, hem kurmaca olup hem gerçekliği içinde barındırması yazar ve eleştirmen çevresinde tartışılırken, okur türün varlığından haz duyarak okumayı sürdürmektedir. Bu dönemin önemli yazarları arasında görülen Catherine Cusset, 2016 yılında L'Autre qu'on adorait adlı romanını yayımlamıştır. Roman aynı yıl içinde İsviçre Goncourt Ödülünü (le Goncourt Suisse) kazanmıştır. Yapıt henüz dilimize çevrilmemiştir ancak özkurmaca ve gerçek roman alanında önemli bir yapıt olduğu açıktır. Bu yeni türün sağladığı ve önerdiği uygulayımları yazar kendisinin yazınsal biçimi ve biçemiyle harmanlayarak oluşan yeni tür ve yazın dünyası için önemli bir örnek sunmuştur. Böylelikle Catherine Cusset bize uygun bir çalışma alanı sağlamıştır. Roman yazarın yakın bir arkadaşının kısa ve üzücü hayatını konu edinmektedir. Yazarın ölen arkadaşına“sen”adılıyla seslenmesi, yeniötesi dönenim dile verdiği önem ile uyuşmaktadır. Yazarın biçemi ise, okuru romanın yazım sürecine katar ve okur büyük bir coşkuyla, öykünün içindeymiş gibi okuma eylemini sürdürür. Bu roman da, gelişmekte olan özkurmaca ve gerçek roman türüne bir katkı sağlanmıştır. Her ne kadar genel olarak onanmış olsa da, özkurmaca türünün tam olarak herkes tarafından kabul edilmesi ve sınırlarının belirlenmesi için zamana ve yeni örneklere gereksinim vardır. Catherine Cusset gibi yazarlar türün çerçevesinin belirlenmesi ve benimsenmesi açısından başrol oynamaktadırlar. Kuşkusuz okurun da bu yeni ve özel türe gösterdiği ilgi, türün örneklerinin çoğalması açısından başat işlev görmektedir. Bu çalışmamızdan çıkacak sonuçların, özkurmaca ve gerçek roman türünün gelişimine, ülkemizde de bu türün tanınmasına katkı yapması ve yeni araştırmalara örnek oluşturması en büyük beklentimizdir.
Özet (Çeviri)
Authors on 18th and 19th centuries who prefers ''I'' (fr. récits de je, écriture de soi) were ignored until the 20th century's postmodernism was noticed and seemed valuable.(80's). This new season's most obvious property was the subject's (fr. sujet) return to the text(s). This return will bring out many discourses to the modern writing and cause a new writing technique called as ''Autofiction'' thanks to Prof. Dr. Ali Tilbe. This new technique brings novel-ish features and author's own life story together and puts the subject which is the Author in the center. Although ''Autofiction'' is not a novel or an autobiography but at the same time it has some relativities with both. With this it can be stated: There is a connection between ''Novel, Autobiography and Autofiction'' that is hard to break. Beside this Serge Doubrovsky adds a new subgenre to autofiction by writing down a story he heard from one of his close friends which he defines it as the real novel. (fr. roman vrai). Even though just like autofiction, real novel (fr. roman vrai) lives on the papers, there are still some arguments about it's content. A production, a work that has fiction and reality in one causes discussions and arguments by the authors and reviewers but readers keep reading these kind of books with joy. One of the very important Authors of our time Catherine Cusset published her book ''L'Autre qu'on adorait'' on 2016. At that same year her novel won the Switzerland Goncourt Reward. This novel hasn't been translated to our language (Turkish) yet but it seems clear that both autofiction and real novel plays a big role on literature. Author uses the techniques and ways that this new genre provides and merges with his own techniques and comes out to the surface as a whole new trend to Novel World. ''L'Autre qu'on adorait'' is about short and sad life of the author's close friend. The way that author calls her dead friend as ''You'' shows how postmodernism cares for the language. Author's way of writing put the reader in the novel and reader continues to read with a big excitement. We can easily say that this novel did contribute to the autofiction and real novel genres which are developing. Even though autofiction is accepted by many it needs time and new examples such as this novel to be accepted by everyone. Authors like Catherine Cusset is the leading actresses and actors helping this genre to fit in. On the other hand, readers affect cannot be denied. Our biggest expectation is to see new novels, examples about this new genre and see how our country supporting and helping it to develop.