Geleneğin icadı bağlamında ramazan sohbet programlarının kültürel belleğin inşasındaki rolü ve araçsallaştırılması
The role and intrumentalization of ramadan programmes in the construction cultural memory within the context of invention of tradiditon
- Tez No: 558616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 'geleneğin icadı' ve kültürel bellek kavramları bağlamında Ramazan sohbet programlarının modern toplumların kültürel sosyal yapısındaki rolünü ele almaktadır. Ramazan programları teması itibariyle dini bir bakış açısıyla modern toplumsal yaşama ilişkin davranış ve değerleri 'gelenek' olarak üretmekte ve bu yolla kültürel kolektif belleği inşa etmektedir. Bu inşa sürecinde araçsalcı bir yaklaşımla geçmişten belirli unsurlar seçilip yeniden forme edilmekte ve tarihsel geçmiş bugünün amaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilmektedir. Modern anlatının en önemli aktarıcılarından biri olan kitle iletişim araçları belirli eylem ve değerlerin rasyonalize edilmesi amacıyla geçmişle bugün arasında bağ kurmakta ve araçsallaştırmaktadır. Bu bağlamda incelediğimiz Ramazan programına yönelik niceliksel ve niteliksel içerik analizi yöntemi benimsenmiş olup, modern sistemin bir unsuru olan medyada geleneğin ne şekilde yer bulduğu ve kültürel belleği nasıl inşa ettiği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda program önceden belirlenmiş kategoriler çerçevesinde analiz edilmiş olup, analiz neticesinde elde edilen bulgular literatürde yer alan kuramsal bilgiler ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, examines the“invention of tradition”concept within the borders of cultural memory and the role of Ramadan Programmes in the social and cultural construction of modern societies. Ramadan programmes reproduces the actions and notions of modern social life from religious perspective and reconsiders as tradition. With in this construction process, significant elements from history has been selected and reformed in order to use contemporary objectives with an instrumentalist perspective. One of the main storytellers of modern society is Mass communication media nowadays and media rationalizes and reunifies actions and notions from a different perspective. In this context, quantitative and qualitative content analysis has been applied over the Ramadan Programmes and it has been examined how they reconstructs the cultural memory. With this aim programmes has been analyzed by the categories which have been selected a priori. By this method theoretical framework has been compared with the results of analysis.