Türkiye'de gelişmişlik düzeyini etkileyen faktörler açısından illerin sıralanması: İller arası gelişmişlik farklılıklarının ortadan kaldırılmasında girişimcilik potansiyelinin rolü
Sorting provincial level factors affecting the development perspective in Turkey: Potential role of entrepreneurship in the elimination of provincial disparities
  1. Tez No: 558621
  2. Yazar: AYŞE DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, Türkiye'deki 81 şehrin gelişmişlik düzeyi farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu farklılıkların ortadan kaldırılabilmesi adına girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi önerilmiştir. Bu amaçla Türkiye İstatistik Kurumu web sayfasından şehirlerimize ait 23 adet gösterge kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem gösterge sayımız fazla olduğundan dolayı faktör analizidir. Faktör Analizi yöntemi SPSS 24.0 paket programı kullanılarak veri setimize uygulanmıştır. Uygulama sonucunda göstergeler anlamlı olabilecek faktörler altında toplanmıştır. Bu uygulama sonucunda ortaya çıkan 3 adet faktör adlandırılarak şehirlerimiz hakkında bu faktörlere göre yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, differences in development level of Turkey's 81 provinces have been determined. In order to eliminate these differences, it has been proposed to develop entrepreneurship potential. To this end, Turkey Statistical Institute has been used 23 Total indicator of our city's website. The method used in the study is factor analysis because of the large number of indicators. Factor Analysis method was applied to our data set by using SPSS 24.0 package program. As a result of the application, the indicators were collected under factors that could be significant. As a result of this application, 3 factors were named and interpretations were made according to these factors.