Belirli gün ve haftalarda kullanılan şarkılar hakkında öğretmen görüşleri
The wiws of teachers about the songs used in certain days and weeks
  1. Tez No: 558620
  2. Yazar: ZÜLAL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Müziğin en önemli unsurlarından biri olan şarkı söylemenin, çocuklar üzerinde birçok etkisinin olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Şarkı söylemek; çocukların özgüvenini arttıran, sosyalleşmelerini sağlayan, müziği sevdiren ve geliştiren bir eylem olmanın yanında, milli bayramlarda ve törenlerde öğrencilerin dikkatini çekmek, öğrencilere milli bilinç kazandırmak ve belirli gün ve haftaların önemini kavramalarına yardımcı olmak açılarından da çok önemlidir. Bu araştırmada; ortaokullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin, belirli gün ve haftalarda kullanılan şarkıların armonik yapısı, ses sınırları, amacına uygunluğu, niteliği ve sayısal olarak yeterliliği gibi konulardaki görüşleri alınarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 117 müzik öğretmeni, örneklemini ise 76 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem seçimi random olarak yapılmıştır. Araştırma betimsel bir araştırma olup, veriler yüz yüze görüşme (mülakat) ve anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada; belirli gün ve haftalarda sürekli aynı çocuk şarkılarının öğretildiği, eğitim müziğinde kullanılan şarkıların sayısal olarak yetersiz olduğu, çocuk şarkılarının piyano eşlikli olmasının avantajlı olduğu, mevcut çocuk şarkılarının eşliklerinin midi şeklinde olması gerektiği sonucuna ulaşılmış ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Singing song which is one of the most important elements of music, has been proven by various studies that have many effects on children. To Sing song; in addition to being an action that enhances children's self-confidence, socializes, and appeals to music, it is also very important to attract students' attention in national holidays and ceremonies, to give students national consciousness and to help them understand the importance of certain days and weeks. In this study; the opinions of the music teachers working in secondary schools on the harmonic structure of the songs used in certain days and weeks, their sound boundaries, their suitability for the purpose, the quality and the numerical adequacy were examined. The universe of the study consisted of 117 music teachers in Çankaya, Ankara and the sample of 76 music teachers. The sample selection of the study was done randomly. The research was a descriptive study and the data were obtained through face-to-face interviews and questionnaires. In the study; it was concluded that the songs used in educational music were numerically inadequate, children's songs being piano accompaniment were advantageous, and the accompaniments of the existing children's songs should be in midi form and suggestions were made in this direction.