Kırgızistan'da turistik ürün çeşitlendirilmesi ve pazarlanması
Tourist product diversification and marketing in Kyrgyzstan
- Tez No: 558641
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turizm sektörü gün geçtikçe gelişmekte ve dünya ekonomisine çok büyük katkıda bulunmaktadır. Turizmin gelişmesine katkıda bulunan turistik ürün yapısı hızla çeşitlenmekte ve pazarlanmaktadır. Bu çalışmada Kırgızistan'da turistik ürün yapısını çeşitlendirmek ve pazarlamak konusu ele alınmıştır. Kırgızistan doğa açısından çok büyük potansiyele sahip olmakla birlikte keşfedilmeye devam etmektedir. Günümüzde Kırgızistan turizm sektörü açısından büyük potansiyele sahip bir Orta Asya ülkesidir. Özellikle Dağ turizmi, Kış turizmi, Kültür turizmi, Yayla turizmi vb. turizm çeşitleri açısından çok zengin ve gelişmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırmanın amacı, nitel araştırmaya yer verilip görüşme yöntemiyle Kırgızistan'da turistik ürün çeşitlendirilmesi ve pazarlanmasına yönelik önceden yapılan çalışmaları inceleyerek, hangi turistik ürünleri çeşitlendirmek ve bu süreçte hangi yollara başvurmak daha sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Bu araştırmada sonuç elde edebilmek için Kırgızistan'ın turizm sektöründe çalışan uzmanların görüşleri alınmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is developing day by day and contributing greatly to the world economy. The tourism product structure that contributes to the development of tourism is diversified and marketed. In this study, the issue of diversifying and marketing the touristic product structure in Kyrgyzstan was discussed. Kyrgyzstan has great potential in nature but continues to be explored. Today, Kyrgyzstan is a Central Asian country with great potential in terms of tourism sector. Mountain tourism, winter tourism, cultural tourism, plateau tourism and so on. tourism needs in terms of variety and development. The aim of this study was to examine qualitative research and to examine the studies on the diversification and marketing of touristic products in Kyrgyzstan through interviews, which touristic products to diversify and which ways to apply in this process and what to pay attention to later. The aim of this research is to get the opinion of the experts working in tourism sector of Kyrgyzstan and finally to make solutions and suggestions.