Effect of interleukin-10 pathway genes and diet on Behcet's disease
İnterlökin-10 yolağı genlerinin ve diyetin Behçet Hastalığı'na etkisi
- Tez No: 558652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Gıda Mühendisliği, Moleküler Tıp, Genetics, Food Engineering, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Behçet Hastalığı (BH) 1937 yılında Hulusi Behçet tarafından tanısı konan enflamatuvar bir hastalıktır. Hastalık ağız ve genital bölgede tekrarlayan aftlarla ortaya çıkar ve diğer organ ve sistemleri de etkiler. İpek Yolu üzerindeki ülkelerde daha çok görüldüğü için“İpek Yolu Hastalığı”da denilmektedir. En çok görüldüğü ülkeler sırasıyla Japonya, Kore, Çin, İran ve Türkiye'dir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimine dayanan karmaşık bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Bu faktörler hastalığın aydınlatılmasında önemlidir. Tezin ilk amacı, BH etyopatolojisinde yer alan biyolojik yolları yayınlanmış genetik çalışmalar ile tespit etmekti. Tezin ikinci amacı, IL-10 ve birincil reseptörü IL-10R1'deki genetik değişiklikleri ve gen ekspresyonunu araştırmaktı. Üçüncü amaç ise hastalar için anti-enflamatuar gıdaları bir araya getiren fonksiyonel gıda fikirleri ortaya koymaktı. BH ile ilişkili olarak 119 genden 241 varyant tespit edildi. Bu 241 varyantın dünya popülasyonları arasındaki frekans dağılımı oldukça farklıydı. IL-10 geninin BH ile en anlamlı ilişkiye sahip olduğu ve ana bileşen analizlerine göre yüksek riskli Behçet popülasyonlarını diğerlerinden ayırt edebildiği tespit edildi. Türk Behçet hastalarında IL-10 ve IL-10R1'in dizi analizleri sırasıyla rs3024498 ve rs9610 varyantlarını tanımladı. Bu çalışmada IL-10 rs3024498 varyantı BH ile ilişkili değildi. Bununla birlikte, IL-10R1 rs9610 varyantı, BH ile çok az anlamlı bir ilişki gösterdi. Behçet hastalarında IL-10 gen ekspresyonu kontrollere göre 9,6 kat daha yüksekti. Behçet hastalarına fayda sağlamak için, yüksek anti-enflamatuar içerikli yeni besin takviyelerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease (BD) is an inflammatory disease characterized by recurrent oral and genital aphthae with unknown etiology. The disease is most prevalent along the Silk Road populations. BD is a complex disease influenced by genetic and environmental factors. Identification of contribution of these factors to BD is an active research question. The first aim of the thesis is to determine the biological pathways in the etiopathology of BD by a comprehensive literature review of published genetic research. The second aim of the thesis is to investigate the genetic changes and gene expression in IL-10, an anti-inflammatory pathway cytokine, and its primary receptor IL-10R1 in BD. The third aim of the thesis is to discover potential novel functional foods that can benefit patients with BD. 241 variants from 119 genes were identified to be associated with BD. Frequency distribution of the 241 variants among world populations was rather different. IL-10 was identified to be the most significantly associated with BD and differentiated high BD risk populations from the rest based on principal component analyses. Sequence analyses of IL-10 and IL-10R1 identified rs3024498 and rs9610 variants, respectively, in Turkish BD patients. Rs3024498 was not associated with BD risk; however, IL-10R1 rs9610 variant showed a marginally significant relationship with BD. IL-10 gene expression was 9.6 fold higher in BD compared to normal controls. As an anti-inflammatory IL-10 pathway is identified to influence BD, novel food supplements with high anti-inflammatory ingredients need to be developed to benefit patients with BD.