5. sınıf kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme ünitesine yönelik FeTeMM uygulamalarının etkililiğinin çeşitli değişkenler bağlamında incelenmesi
An investigation of STEM applications efficiency related to different variables towards 5th grade unit measuring the force and friction
  1. Tez No: 558663
  2. Yazar: FERHAT OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada 5. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ünitesinde FeTeMM (fen, teknoloji, matematik, mühendislik) etkinlikleri ile yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına, bilimin doğasıyla ilgili görüşlerine, bilimsel süreç becerilerine ve FeTeMM'e yönelik tutumlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada 2017-2018 eğitim öğretim yılında Amasya ilinin Taşova ilçesinde ki 5. sınıf öğrencileri evren olarak kabul edilmiştir. Örneklemi ise aynı ilçede bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada gruplar, okuldaki mevcut 5. sınıf şubelerinden biri deney grubu diğeri kontrol grubu olacak şekilde seçkisiz olarak atanmıştır. Çalışma deney grubunda 10 öğrenci, kontrol grubunda 10 öğrenci olmak üzere toplam 20 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma 4 hafta boyunca sürdürülmüştür. Deney grubunda FeTeMM etkinlikleri, kontrol grubunda 5. sınıf fen bilimleri ders kitabı esas alınarak öğretim yapılmıştır. Deney grubunda öncelikle müfredattaki kazanımlara uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlikler uygulanmıştır. Daha sonra öğrenciler de kendi seçtikleri bir kazanıma yönelik olarak FeTeMM etkinliği hazırlamış ve uygulamışlardır. FeTeMM etkinlikleri hazırlanırken bilimin doğası ile ilgili temalar göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme”ünitesi başarı testi, bilimin doğası anketi (VNOS E), bilimsel süreç değerlendirme testi ve STEM tutum ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları ön test ve son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır.“Kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme”ünitesine yönelik başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiş, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada SPSS 20.0 istatistik paket programı verilerin analiz edilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the STEM (science education, science, technology, mathematics, engineering) activities on the, academic achievements, views of nature of science, scientific process skills and attitudes towards STEM in the 5th grade science course“Measurement of Force and Friction”unit. In this study, the quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used. In the 2017-2018 academic year, the 5th grade students in the Taşova district of Amasya province were accepted as the universe of the study. The sample is composed of the 5th grade students attending a public school in the same district. In the study, one of the 5th grade class in this school was randomly assigned as the experimental group and the other as the control group. The study was conducted with total 20 students, 10 of whom were in the experimental group and the other 10 in the control group. The study lasted in 4 weeks. In the experimental group, STEM activities were applied and the control group was taught with the 5th grade science textbook. In experimental group, STEM activities in accordance with curriculum acquisitions prepared by the researcher were applied firstly. Then, the students prepared and implemented the activity that on their preference. When STEM activities prepared, themes related to nature of science have been considered.“Measurement of Force and Friction”unit achievement test, views of nature of science scale (VNOS E), scientific process evaluating test and attitude toward STEM scale were used as data collecting tools. Data collecting tools were applied as pre and post test in both groups.“Measurement of Force and Friction”unit achievement test was developed by the researcher, validity and reliability studies were made. In this study, SPSS 20.0 statistical package program was used to analyze the data.