5. sınıf fen bilimleri dersi kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme ünitesinin öğretiminde kullanılan argümantasyon yönteminin öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine ve derse karşı tutumlarına etkisi
The effect of the argumentation method used in teaching the measurement of force and friction unit in 5th grade science course, on students' scientific process skills and attitude towards the course
  1. Tez No: 843372
  2. Yazar: ALİME KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri dersi 5. Sınıf“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ünitesine yönelik“Bilimsel Tartışma Odaklı (Argümantasyon)”öğretim yöntemi uygulamalarının öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve fen bilimleri dersine yönelik tutumları üzerine etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Çalışma; 2022-2023 eğitim öğretim yılında, MEB'e bağlı bir ortaokulda 28'i deney grubu, 26'sı kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplam 54 5.sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencilerine,“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ünitesinde dersler araştırmacı tarafından bilimsel tartışma odaklı yöntem ve etkinliklerle, kontrol grubunda ise başka bir fen bilimleri dersi öğretmeni tarafından 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan uygun etkinliklerle işlenmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Bilimsel Süreç Becerisi Testi”ve“Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 programında; bağımsız ve bağımlı t-testi, ANCOVA, Mann – Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of“Scientific Discussion Oriented (Argumentation)”teaching method applications on students' science process skills and attitudes towards science course in the 5th grade“Measurement of Force and Friction”unit of Middle School Science Course. In the study, a quasi-experimental design model with pretest-posttest control group was used. The study was conducted of the 2022-2023 academic year with 54 5th grade students in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education. Of these students, 28 were in the experimental group and 26 were in the control group. In the experimental group, the lessons in the unit“Measurement of Force and Friction”were taught by the researcher using the scientific discussion-oriented method and activities, in the control group it was taught by another science course teacher with the appropriate activities according to 2018 Science Course Curriculum.“Scientific Process Skills Test”and“Science and Technology Course Attitude Scale”were used as data collection tools in the study. The data were analyzed with independent and dependent t-test, ANCOVA, Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test in SPSS 26 program.