HBeAg negatif kronik hepatit B tanılı, ALT düzeyi normal, HBV DNA düzeyi 10^4 kopya/ml'den yüksek olan hastalarda karaciğer biyopsi sonuçlarının analizi ve kantitatif serum HBsAg ile korelasyonu
Analysis of liver histological findings of chronic hepatit B patients with HBeAg negative, normal ALT, HBV DNA more than 10^4 copy/ml and its correlation with serum quantitative HBsAg
- Tez No: 558672
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonu olan hastalardan serum ALT düzeyi persistan olarak normal seyreden, ancak HBV DNA düzeyi 10.000 kopya/mL'nin üzerinde olan hastalarda karaciğer hasarının araştırılması ve HBV DNA ile serum kantitatif HBsAg düzeyinin korelasyonunun incelenmesi. Materyal-Metot: 35 yaşından büyük, HBsAg pozitif, HBeAg negatif, son 12 ay içerisinde en az iki defa bakılan ALT düzeyi normal sınırlarda, HBV DNA ≥10^4 kopya/ml olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların tamamına karaciğer biyopsisi yapıldı. İshak skorlama sistemine göre karaciğer histopatolojisi değerlendirildi. Ek olarak biyopsi yapıldığı gün hastalardan alınan serum örneklerinde HBV DNA ve kantitatif HBsAg çalışıldı. Veriler SPSS 16.0 versiyonunda analiz edildi. İki grubun ortalamasının karşılaştırılmasında“Student's t”testi, ortancalarının karşılaştırılmasında“Mann Whitney U”testi kullanıldı. İkiden fazla grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında“one way anova”testi, ortancalarının karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır. Parametrelerin birbiriyle ilişkisi olup olmadığının incelenmesi için korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Karaciğer biyopsi bulgularına göre hastaların yarısından fazlasında orta ve ileri nekroinflamasyon veya fibrozis görülmüştür. ALT değerleri düşük-normal ve yüksek normal olmak üzere 2 gruba ayrıldığında gruplar arasında HAİ bakımından fark saptanmıştır. Kantitatif HBsAg ile HBV DNA düzeyi arasında iyi derecede bir korelasyon saptanmıştır. Tartışma: HBeAg negatif hastalarda HBV enfeksiyonu değişken bir seyir izlemektedir. Özellikle 35 yaşından büyük hastalarda ALT düzeyinden bağımsız olarak bu hasta grubuna karaciğer biyopsisi yapılmalıdır. HBsAg kantitasyonu kronik HBV enfeksiyonunun evrelendirilmesinde önemli bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate liver damage and corelation between serum HBV DNA and quantitative HBsAg in HBeAg negative chronic Hepatitis B patients whose serum ALT levels are persistantly normal and HBV DNA levels are higher than 10.000 copies/mL. Material and Method: The patients who are HBsAg positive, older than 35 years old and whose HBV DNA levels are higher than 10^4 copies/mL, ALT level is normal at least one year before liver biopsy were included in the study. Liver needle biopsy was performed at all patients. Liver histopathologic findings were established according to the Ishak scoring system. Furhermore HBV DNA and quantitative HBsAg were investigated from the patient's blood sample that are taken in the day of the liver biopsy. SPSS 16.0 version was used for analyse of data. Student's t test for comparing mean values and Mann Whitney U test for comparing median values for dual groups. One way ANOVA and Kruskal Wallis test were used for comparing mean and median values for more than two groups. Lastly, correlation analyses were used to investigate the relationship between parameters. Results: Thirty patients were included in this study. Moderate and severe necroinflamation or fibrosis were detected in more than half of the patients. HAI scores were different between the groups with low-normal and high normal ALT. There was a good association between HBsAg and HBV DNA levels. Discussion: HBV infections have a different course in HBeAg negative patients. Liver biopsy should be done irrespective from serum ALT levels to the patients who are older than 35 years old in this group. HBsAg quantitation is a good marker in staging of chronic HBV infection.