Triklorfon'a maruz kalan Gammarus pulex'de antioksidan yanıtın araştırılması
Investigation of antioxidant response in Gammurus pulex exposed to trichlorfon
  1. Tez No: 558681
  2. Yazar: DİLAN TULPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TATAR, AR.GÖR. OSMAN SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalıĢmada, pestisit ve endokrin bozucu bir mikro kirletici olan triklorfona maruz bırakılan G. pulex'in antioksidan yanıtlarının araĢtırılması amaçlanmıĢtır. ÇalıĢmamızda kullanılan canlı materyal G. pulex örnekleri, Munzur Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi AraĢtırma Laboratuvarında kültüre alınmıĢ canlılardan temin edildi. Farklı konsantrasyonlara sahip ve 24 ve 96 saatlik uygulama süresinde triklorfon uygulanan üç ayrı grup (A, B, C) ve kontrol grubunda enzimatik aktivitelerden asetilkolinesteraz (AChE), sitokrom P450 (CYP1A1) ile glutatyon S-transferaz (GST) seviyelerindeki değiĢimler izlendi. Sözkonusu biyokimyasal biyobelirteçler, ELISA metodu kullanılarak mikroplate okuyucuda ölçüldü. AChE enzim aktivitesini kontrol ile kıyasladığımızda 24 saatlik uygulama süresinde tüm gruplarda arttı (p>0.05), 96 saatlik uygulama süresinde ise azaldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate antioxidant responses of G. pulex exposed to a pesticide and endocrine disrupting substance trichlorfon. G. pulex samples of live material used in our study were obtained from living organisms in Munzur University Fisheries Faculty Research Laboratory. Acetylcholinesterase (AChE), cytochrome P450 (CYP1A1) and glutathione S-transferase (GST) enzyme activities were determined in three different groups (A, B, C) and trichlorfon treated groups at different concentrations and during 24 and 96 hours of application. Biochemical biomarkers were measured in a microplate reader using the ELISA method. When we compared AChE enzyme activity with control, it increased in all groups after 24 hours (p>0.05) and decreased in 96 hours (p0.05).