Ekinezya (Echinacea purpurea) ekstraktının japon balıkları (Carassius auratus L., 1758)'nda büyüme, karaciğer ve bağırsak histolojisi üzerine etkisi
The effect of Echinacea (Echinacea purpurea) extract on growth, liver and small intestin histology in gold fish (Carassius auratus L., 1758)
- Tez No: 558684
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BİRCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada başlangıç ortalama canlı ağırlıkları 2,06±0,48 g olan japon balığı (Carassius auratus) %0, 0,5, 1,0 ve %1,5 oranlarında ekinezya (Echinacea purpurea) ekstraktı ilave edilmiş yemlerle beslenmesinin büyüme üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 3 tekerrürlü olarak 12 adet tankta 45 gün süreyle gerçekleştirilmiştir. Deneme sonunda gruplara ait büyüme parametreleri, yem değerlendirme oranları, yaşama oranları ile karaciğer ve ince bağırsak histolojileri karşılaştırılmıştır. En iyi ortalama canlı ağırlık kazancı 2,83±0,08 ile %0,5 ekinezya ekstraktı ilaveli yem ile beslenen gruptan elde edilirken, en düşük canlı ağırlık kazancı ise 1,19±0,22 ile %1,5 ilaveli grupta olarak gözlenmiştir (p0,05) tespit edilmiştir. Tüm gruplardaki karaciğer ile ince bağırsak dokuları normal morfolojide bulunmuştur. Ekinezya ekstraktının denemede kullanılan oranlarda japon balıklarının sağlığına olumsuz bir etki göstermediği belirlenmiştir. Büyüme performansı verileri ile birlikte değerlendirildiğinde japon balıklarında, büyüme arttırıcı ve bağışıklık sistemini destekleyici olarak ekinezya ekstraktının kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of echinacea (Echinacea purpurea) extract (0, 0,5, 1, 1,5%) on the growth parameters of gold fish (Carassius auratus) fry (initial mean live weight 2,06 ± 0,48 g) were determined. The experiment was carried out in 12 tanks for 45 days with 3 replicates. At the end of the experiment, growth parameters, feed conversion ratio (FCR), survival rates and histology of liver and small intestin were compared. The best mean live weight gain was obtained from the group fed with 0,5% extract supplemented feed(2,83±0,08); while, the lowest live weight gain was observed in the 1,5% group(1,19±0,22)(p0,05). Liver and intestinal tissues in all groups were found in normal morphology. It is found that echinacea extract did not cause a negative effect on the health of the gold fish. When this conclusion and growth performance data were evaluated together, it is found that echinacea extract could be used as a feed additive in gold fish.