Mağnezyumun sodyumdodesilsülfat misel ortamında8-hidroksikinolinle kompleksleştirilerekspektrofotometrik tayini
Spectrophotometri̇c determi̇nation of magnesiumafter complexi̇ng with 8-hi̇droxyqui̇noli̇nin sodyumdodecilsulphate mi̇cellar medi̇um
  1. Tez No: 558737
  2. Yazar: ERSİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN UYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez mağnezyum tayini için bir UV-VIS spektrofotometrik yöntem oluşturma çalışmasını içermektedir. Yöntem, sodyumdodesilsülfat (SDS) miseli ortamında 8-hidroksikinolin (oksin) ile kompleksleşmeye ve 390 nm dalga boyunda absorbans ölçümününe dayanmaktadır. Çalışmada pH, ligant ve sürfaktan derişimleri absorbansı etkileyen kritik etkenler olup bunların optimizasyonu yapılmıştır. Yöntemin pH 12 ve 390 nm dalga boyunda molar absorplama katsayısı 556 Lmol-1cm-1, Sandell duyarlığı 0,043 μg/cm2, gözlenebilme sınırı 0,3 mgL-1, nicelleme sınırı 1,1 mgL-1, çalışma aralığı 2-8 mgL-1'dir. Yöntem, bazı ilaç ve su örneklerine uygulandığında iyiye yakın doğruluk ve tekrarlanabilirlik değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a UV-VIS spectrophotometric method for determination of magnesium is proposed. The method is based on complexation with 8-hydoxyquinoline in sodium dodecil sulphate (SDS) micelle medium, the absorbance of the product were recorded at 390 nm. pH of the solution, the concentration of ligand and surfactant were critical parameters, which affect the absorbance measurements and optimised. The molar absorptivitiy coefficient is 556 Lmol-1cm-1, the Sandell's sensitivity is 0,043 μg/cm2 μg/cm2, limit of detection is 0,3 mgL-1, limit of quantification is 1,1 mgL-1, , and calibration range is 2-8 mgL-1'at pH 12 and at 390 nm. The proposed method was applied for determination of magnesium to some drug and in natural water, nearly good accuracy and reproducible volues were obtained as recovery and relative standart deviation