Şebeke bağımlı güneş enerjili yeşil binalar için bir enerji bilişim sistemi tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of an energy informatics system for grid tied solar powered green buildings
- Tez No: 558780
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, hibrit yeşil binalarda enerji yönetimine ihtiyaç duymaktadır. Bir enerji yönetim sistemi kullanılarak, hibrit yeşil binaların enerji maliyetleri sistematik ve düzenli olarak kontrol edilebilir. Başka bir deyişle, her tüketicinin kendi binasında kendi enerjisini üretmesini ve merkezi elektrik şebekesine bağımlılığının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca, elektrik fiyatlandırmasının saatlere göre değişimi de bir başka parametre olarak görülebilir. Bu çalışmanın amacı yeşil binalarda enerji yönetimi için bir enerji bilişim uygulaması geliştirmektir. Bölgesel atmosfer koşullarına göre kaynak yönetimi senaryoları oluşturulmuştur. Bu senaryolar bir enerji kaynağı yönetimi ara yüzü ile izlenmiştir. Bu çalışmada görsel ara yüzü olan bir Enerji Kaynağı Yönetimi(EKY) yazılımı geliştirilmiştir. Bu EKY yazılımı, bir hibrit yeşil bir bina için, elektrik şebekesi, güneş enerjisi sistemleri ve enerji depolama ünitesine sahip bir EKY yürütülmektedir. Bu EKY yazılımı, bu üç kaynak arasında bir Kaynak Yönetim Senaryolarını(KYS) önermektedir. Önerilen sistem, elektrik şebekesinden alınan enerji fiyatının değişkenliği, mevsimsel faktörler, bataryaların doluluk seviyesi gibi dış parametrelere göre değiştirilebilir olup, belirlenen senaryolara dayalı olarak tasarlanmıştır. Senaryoların amacı kesintisiz ve mümkün olduğunca ucuz bir şekilde enerji sağlamaktadır. Geliştirilen EKY yazılımı ile yeşil binadaki enerji tüketimini izlemek amaçlanmaktadır. Böylece mümkün olduğu kadar ucuz, sürekli ve çevre dostu kaynaklar kullanarak bir düzenleme sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use of renewable energy sources needs energy management in hybrid green buildings. By using an energy management system, the energy costs of hybrid green buildings can be systematically and regularly controlled. In other words, it provides each consumer to produce their own energy in their own building, and reduce the dependence to the central power grid. Besides, the change of electricity pricing according to hours can be seen as another parameter. The aim of this study is to develop an energy informatics application for energy management in green buildings. Resource management scenarios have been created according to regional atmospherical conditions. These scenarios were monitored via an energy source management interface. In this study, an Energy Source Management (ESM) software which have a visual interface was developed. This ESM software conducts an energy management system which has electric grid, solar energy system and energy storage unit for a hybrid green building. This software proposes an source management scenario (SMS) between these three types of resources. Proposed system was designed depends on some scenarios which are interchangeable according to external parameters such as; variability of the price of energy received from electric grid, seasonal factors, fullness level of the batteries. The purpose of the scenarios is to supply energy as continuously and as cheap as possible. With the developed software, it is aimed to monitor energy consumption of green buildings Thus, an arrangement will be provided by using as cheap as possible, continuous and environmentally friendly resources.