Different waves of coffee houses as third places and the use of information and communication technology devices in these settings: A cross- case study in Ankara
Üçüncü yerler olarak farklı dalga kahve evleri ve bu mekanlarda bilgi ve iletişim teknolojisi cihazlarının kullanımı: Ankara'da bir çapraz vaka çalışması
  1. Tez No: 558812
  2. Yazar: ECEM KUTLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
1999 yılında Ray Oldenburg tarafından tanıtılan“üçüncü yer”kavramı, insanların evleri ya da iş yerleri dışında sosyalleşebilecekleri, diğer insanlarla etkileşim kurabilecekleri, konuşabilecekleri ve zaman geçirebilecekleri bir kaçış noktasına duyulan ihtiyacı açıklamaktadır. Bu bağlamda, kahvehanelerin uzun tarihi ve şehirdeki sosyal rolü çok önemlidir. Aynı zamanda, kentsel bağlamda artan sayıda kahvehane, kahve dükkânı ve sokak kafesi dikkat çekmektedir. Ayrıca, teknolojinin, özellikle Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin gündelik hayatla bütünleşik hale gelmesi, şehirlerin ve kahve evlerinin dinamiğini değiştirmektedir. Bu amaçla, bu tez, (1) kahvehane türlerini ve bu mekanların üçüncü yerin karakteristik özellikleri ne ölçüde sergilediklerini ve (2) kahve evlerinde Bilgi ve İletişim Teknolojisi aletleri kullanımının bu mekanlardaki üçüncü yer özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, üçüncü yer göstergesi olan değişkenleri ortaya koymak ve kaliteli sosyalleşme mekanları sunmak için bu değişkenleri destekleyen önerilerde bulunmaktır. Bu nedenle, bu çalışma, üç farklı dalga kahve evini, çapraz vaka yöntemi doğrultusunda literatür taraması ışığında oluşturulan anket, üçüncü yer indeksi ve alan incelemesi yoluyla veri toplayarak incelemektedir. Ankara'da Ulus ve Bahçelievler mahallelerinden seçilen kahvehane/ kıraathane (birinci dalga kahve evi), kahve dükkanı (ikinci dalga kahve evi) ve sokak kafesi (üçüncü dalga kahve evi) çalışma alanı olarak seçilmiştir. Seçilen kahve evleri, aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları üçüncü yer karakteristik özellikleri bağlamında ortaya çıkarmak ve bu yerlerde Bilgi ve İletişim Teknolojisi cihazları kullanımının karakteristik özellikleriyle olan ilişkisini daha iyi anlamak için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of 'third place', introduced by Ray Oldenburg in 1999, explains the need for an escape point where people can socialize, interact, have a conversation and spend time other than home or working place. In this context, the long history of coffee houses and their social role for the city are substantial. At the same time, increasing number of coffee houses, coffee shops and street cafés in urban context draw attention. Furthermore, the integration of technology to everyday life, especially the Information and Communication Technologies (ICTs), changes the dynamics of cities and coffee houses. To that end, this thesis aims to investigate (1) the types of coffee houses and to what extent they exhibit the third-place characteristics and (2) effects of ICT use on third place characteristics in the coffee houses. This research aims to put forward the variables of third places and make suggestions to support these variables to provide quality spaces for socialization. Thus, this study examines three different waves of coffee houses through a cross-case method by collecting data via site observation, survey questionnaire and Third Place Index, formed in the light of literature review. A traditional coffee house (the first wave), a coffee shop (the second wave) and a street café (the third wave) in Ulus and Bahçelievler districts in Ankara were selected as cases. Selected coffee houses were investigated to develop a better understanding of the similarities and differences between coffee houses in terms of third place characteristics and the relationship between the third-place characteristics and the use of ICT devices in these settings.