Tüketici davranışları ve kahve akımları üzerine bir araştırma
A study on consumer behaviors and waves of coffee
  1. Tez No: 473339
  2. Yazar: TOLGA KAYASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez kapsamında, tüketicilerin kahve tercihleri ve bu tercihlerinin oluşturduğu kahve akımları incelenmiştir. Kahvenin keşfinden günümüzdeki kahve zincirlerine ve son olarak nitelikli kahve dükkânlarına uzanan yolculuğuna değinilerek bu süreçte tüketicilerin rolü irdelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında tüketici, tüketim ve davranış kavramlarının tanımları üzerinde durulmuştur. Bu kavramların tarih içerisinde karşılaştığı değişimlere de yer verilmiştir. İkinci aşamasında ise tüketici davranışlarının oluşumu ve gelişimi ele alınmıştır. Tüketici davranışlarının oluşumu ve sonucunun üretim ve tüketim sistemlerine olan etkisine de yer verilmiştir. Üçüncü aşamasında ise kahvenin kavramsal olarak incelenmesinin yanı sıra; kahvenin yayılması, kahve çeşitleri, kahve kültürü ve bu kahve kültürün tüketim ile etkileşiminden doğan kahve akımları incelenmiştir. Ayrıca hazır kahvelerden, kahve zincirlerine ve nitelikli kahve dükkânlarının oluşumlarına kadar olan süreç ile kahvenin yapılışı, hazırlanışı ve sunum şekillerine göre farklılaşmasının tüketiciler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son aşamada ise üç farklı grupla yapılan fokus grup çalışması neticesinde tüketicilerin kahve akımları üzerindeki etkisi ve bu etkilerin ortaya çıkarmış olduğu sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, coffee preferences of consumers and waves of coffee, which emerged through these preferences, were examined. From the discovery of coffee to the coffeehouse chains, and ultimately to artisan coffee shops, the journey of coffee was discussed and the role of consumers in this journey was investigated. The first phase of the study focuses on the definitions of consumer, consumption and behavior concepts. The changes these concepts went through over time were also touched upon. And in the second phase, the development and improvement of the consumer behaviors were discussed. The impact of consumer behaviors and their consequences on the production and consumption systems was also addressed. In the third phase, in addition to the conceptual examination of coffee; the spread of coffee, varieties of coffee, coffee culture, and the waves of coffee that emerged from the interaction of coffee culture with consumption were studied. Furthermore, the progression from instant coffees to coffeehouse chains and artisan coffee shops and how the manner, in which coffee differentiates according to the cooking, preparation and service styles can effect consumers, were analyzed. In the final phase, as a result of the focus group study, which was carried out with three different groups, the effect of consumers on the waves of coffee and the consequences of these effects were assessed