An implementation of a new sustainable design approach on public spaces: The case of Ulus Square
Kamusal alanlarda yeni bir sürdürülebilir tasarım yaklaşımı; Ulus Meydanı örneği
- Tez No: 558814
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, mevcut şehir planlama ve tasarım yazınında giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Daha yaşanılabilir, çevre dostu şehirler yaratmayı hedefleyen sürdürülebilir şehircilik anlayışı daha küçük ölçekte sürdürülebilir kamusal alan tasarımı olarak yani şehirlerde karmaşık bir sürdürülebilirlik sisteminin kilit bir bileşeni olarak görülmektedir. Sürdürülebilirlik, sadece daha iyi bir yaşam kalitesi meselesi değildir aksine, dünyamızı anlamanın ve onu korumanın yollarını bulmanın gerekliliğine odaklanan yeni bir yaklaşımdır. Genel olarak şehir ölçeğinde kullanılan terim özelinde, belirli kamusal alanlar için yeni tanımlar aranacaktır. Tez ilk olarak sürdürülebilir kamusal alanlar için ilke ve nitelikler geliştirecektir. Buradaki odak nokta, yazın ve teori ile tasarım arasındaki ilişkiden yola çıkarak çalışılan insan ölçeği ve etkileşimli kentsel tasarımdır. İnsan temelli yaklaşım kullanılarak, kullanıcılar kamusal alanın şekillendiricileri olarak değerlendirilmişlerdir. Tezdeki alan çalışması sürdürülebilir kamusal alan tasarım ilkelerinin sağlanıp sağlanmadığını test ediyor. İlk aşamada model tasarlandı, daha sonra bir uygulama süreci geliştirildi, bir kamu meydanında bir alan çalışmasına yani sürdürülebilirliğin bir ölçüm testine evrimleşti. Bütün bunlar göz önüne alındığında, doğal yaşamın ve habitatın korunması, çevresel kaygılar ve kültürel değerler ile birlikte kamusal alan tasarımı Ulus Meydanı örneğinde, yeni boyutlar yaratarak sürdürülebilir kamusal alanlar nasıl tanımlanır sorusuna cevaplar aramak için kullanıldı. Kamusal alan verilen ilkeler ile sürdürülebilir çevre ve şehirlere ulaşmak için anahtar araç olarak kullanılmıştır. Teori ve mevcut yapılar, meydan tasarımlarının nasıl sürdürülebilir olabileceğini gösteren uyumlu bir model üretmek için kullanıldı. Sürdürülebilir şehircilik üzerine daha ileri çalışmalar için bir gösteri modeli üretmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Term sustainability draws more and more attention in current urban planning and design projects. It is a concept derives through sustainable urbanism that aims to create more livable, environment friendly city spaces. Sustainable public space design is seen as a key component to reach a complex system of sustainability in cities. As a compulsory approach to sustainability studies, it is not purely depended on environmental concerns but rather a composition of a better environment a better quality of life. Namely, it is a recently focused on issue that is actually necessary to understand our world and finding ways to preserve it while improving it. The term which is usually used for city scale, will be searched new definitions in some specific public spaces. The thesis first develops design principles and qualities for sustainable public spaces. Main focus here is the human scale and interactive urban design that is infers to literature and between theory and design. By using human approach, users are the shapers of public space. The case study in the thesis will cover and examine rather the place satisfy the needs of the sustainable public space design qualities. The model is designed as the first part, be developed later evolve to an application process, a measurement test of sustainability in a case study in a public square. Considering all, it would be natural to say that evaluation of the interactions supplied by the space, preservation of natural life and habitat, environmental concerns and cultural values are becoming inputs of the process of search for answers to 'What are the criteria of a sustainable public space design; case of Ulus Square' along with new dimensions that are used to define sustainable public spaces. Public space with given criteria the key tool for achieving sustainable environments and cities. Theory and existing structures will be combined and produce a harmonious model to show how the square designs can be sustainable. It is aimed to produce a demonstration model for the further studies on sustainable urbanism.