Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) – stratejik çevreseldeğerlendirme (SÇD) ilişkisinin irdelenmesi ve hidroelektrik enerjisi sürecinde SÇD'nin değerlendirilmesi
Environmental impact assessment (EIA) - strategic environmental evaluation (SEA) relationship and evaluation of SEA in hydroelectric energy process
  1. Tez No: 558821
  2. Yazar: BÜŞRA VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, hidroelektrik tesislerin çevresel etkileri konusu incelenmiştir. Bu bağlamda, Hidroelektrik Santral (HES) projelerinin çeşitli çevresel etkileri irdelenerek, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve Kümülatif Çevresel Etki Değerlendirme (KÇED) süreçlerinin enerji planlamasındaki önemi vurgulanmış ve ayrıntılı bilgiler sunulmuştur. Bazı bilirkişilik çalışmalarından elde edilen bulgular ışığında ÇED sürecinin HES projelerinde uygulanmasında karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın en önemli kısmı, ÇED'in yetersizliklerini ortadan kaldıran ve tüm dünyada başarıyla uygulanan SÇD sürecine ayrılmıştır. Bu kapsamda, ülkemizdeki geçmişi kısa olan ve fazla uygulama alanı bulamayan SÇD süreci tanıtılmış; daha sonra bu sürecin enerji planlamasında ve özellikle de hidroelektrik enerji planlama ve projelendirme aşamasındaki önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, sürecin uygulama aşamaları değerlendirilerek, enerji planlaması konusunda SÇD uygulamaları hakkında Türkiye ve dünyada yapılmış bazı önemli çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, tüm bulgular irdelenerek, SÇD hakkında stratejik konular, SÇD'nin stratejik plandaki etkinliği ve SÇD'nin Bütünleşik Su Kaynakları Yönetiminde kullanılması konuları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental impacts of hydroelectric plants are investigated. In this context, the environmental impacts of Hydroelectric Power Plants (HEPP) projects are examined and the importance of Environmental Impact Assessment (EIA) and Cumulative Environmental Impact Assessment (CEIA) processes in energy planning is emphasized and detailed information is presented. In the light of the findings obtained from some surveys, the problems encountered in the implementation of the EIA process in HEPP projects were evaluated. The most important part of the study was devoted to the Strategic Environmental Assessment (SEA) process, which eliminated the inadequacies of the EIA and applied successfully all over the world. In this context, the SEA process, which has a short history in our country and can not find much application area, has been introduced; then, the importance of this process in energy planning and especially in hydroelectric energy planning and design phase is emphasized. In addition, by evaluating the application phases, some important studies about SEA practices in energy planning in Turkey and the world were studied. At the end of the study, by examining all the results; strategic issues about the SEA, the effectiveness of the SEA in the strategic plan and the use of SEA in Integrated Water Resources Management were evaluated.