Hidrotermal yöntemle nano yapılı metal oksit parçacıkların üretimi, fotokatalitik ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Production of nanostructured metal oxide particles by hydrothermal method, investigation of their photocatalytic and electrochemical properties
- Tez No: 558822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, nano yapılı metal oksit parçacıklar hidrotermal yöntemle üretildi. Demir oksit, Nikel oksit, Kobalt oksit ve bunların ikili-üçlü bileşikleri elde edildi. Parçacıkların yapısal, morfolojik ve optik özellikleri XRD, SEM, UV-Vis spektrometresi kullanılarak incelendi. XRD analizlerinde nano yapılı parçacıklara ait kristal yapılar belirlendi. SEM görüntülerinden parçacıkların bazılarında kümelenmeler olup nano yapıda olduğu görüldü. UV-Vis spektrometresi ile optik özellikleri araştırıldı ve band boşluk enerji aralıkları hesaplandı. Nano yapılı parçacıkların metilen mavisi üzerindeki fotokatalitik etkisi araştırıldı. Yapılan bu analizler sonucunda sentezlenen Nikel Demir Oksidin fotokatalitik aktivitesinin % 86,83'lük parçalanma yüzdesi ile diğer sentezlenen ürünlere göre daha iyi olduğu gözlemlendi. Ayrıca nano yapılı parçacıklar kullanılarak elektrotlar hazırlandı ve elektrokimyasal analizler gerçekleştirildi. Dönüşümlü voltametri (CV), galvanostatik şarj-deşarj (GCD) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) testleri incelendi. Elde edilen şarj-deşarj (GCD) grafikleri kullanılarak en yüksek spesifik kapasitansın 88 Fg-1 ile Kobalt oksite ait olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nanostructured metal oxide particles were produced by hydrothermal method. Iron oxide, Nickel oxide, Cobalt oxide and their binary-ternary compounds were obtained. Structural, morphological and optical properties of the particles were investigated by using XRD, SEM, UV-Vis spectrometer. In XRD analysis, crystal structures of nanostructured particles were determined. SEM images showed that some of the particles had clusters and nanostructures. Using UV-Vis spectrometer, optical properties were investigated and band gap energies were calculated. The photocatalytic effect of nanostructured particles on methylene blue was investigated. As a result of these analyzes, it was observed that the photocatalytic activity of Nickel Iron Oxide synthesized was better than other synthesized products with 86.83% disintegration percentage. Electrodes were also prepared using nanostructured particles and electrochemical analyzes were performed. Cyclic voltammetry (CV), galvanostatic charge-discharge (GCD) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) tests were examined. Using the obtained charge-discharge (GCD) graphs, the highest specific capacitance was found to belong to Cobalt oxide with 88Fg-1.