Mekansal adres kayıt sistemi (MAKS) projesinin irdelenmesi: Ordu ili örneği
Examination of spatial address registration system project (SARS): Example of Ordu province
  1. Tez No: 558840
  2. Yazar: SELİN ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZTAN ULUTAŞ KARAKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yerel yönetimlerin aktif veri yönetim araçlarından Kent Bilgi Sistemlerine (KBS) olan ihtiyaç ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır. Numarataj konusunda yaşanacak olan sorunlar Kent Bilgi Sistemleri uygulamalarına geçişte problemlere neden olacaktır. Hatalı veya eksik numarataj; belediye hizmetlerinin sağlıklı yapılamamasına, diğer kurumlardan iyi hizmet alınamamasına, elde edilen analiz sonuçlarının sağlıklı olmamasına neden olacaktır. 2011 yılında 27462 Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi yer alarak bu konu ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Yerel yönetimler de kademeli olarak MAKS çalışmalarına katılmakta ve çalışmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmada MAKS Projesi Ordu ili örneği üzerinden altyapı hazırlık aşamaları anlatılarak yaşanan sorunlar belirlenmiş, sorunların giderilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand for urban information systems (UBS), one of the effective data management tools of local municipalities is increasing day by day rapidly in our country. Problems related to numeration system will cause problems in transition to urban information systems applications. Incorrect or incomplete numeration will adversely affect the analysis. In 2011, the Spatial Address Registration System (SARS) Project was initiated in the Official Gazette numbered 27462 repeated and studies on this subject were started. Local administrations are also involved in SARS activities gradually and studies are ongoing. In this study, the infrastructure preparation stages were explained through the example of the SARS Project Ordu province and the problems were identified and suggestions were made to solve the problems.