Adrese ve mekana dayalı bilgi sistemlerinin irdelenmesi
The analysis of information systems based on address and location
  1. Tez No: 625140
  2. Yazar: TAHA ÖZTÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA SURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde ve özellikle İstanbul ili sınırları dâhilinde adres standardının olmaması vatandaşlar ve kamu düzeni açısından belli başlı sorunlar yaratmakta olup bu sorun-lar maddi ve manevi telafisi zor sorunları da beraberinde getirmektedir. Adres veri-lerinin tek elde toplanamaması ve doğru numarataj verilerinin temin edilememesi gibi nedenlerle ortaya çıkan sorunlar, tüm kurumların kolaylıkla ulaşıp veri girişi yapabileceği bir sistemi zorunlu hale getirmiştir. Bilgi Sistemlerinin oluşturulmasında temel yapı taşlarından ve vazgeçilmez unsurla-rından olan Adres Bilgi Sistemlerinin oluşturulması konusu ele alınmıştır. Güncel altlıklar ile Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğe uygun olarak toplanan veri-lerin; bilgisayar ortamında eşleştirilip, Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemine altlık teşkil edecek Adres Bilgi Sistemleri oluşturulmasının önemi ile Adres Bilgi Sistemlerinin çalışma düzeni ve numaratajın önemi, İstanbul örneği ile birlikte ele alınmıştır. Ör-nek olarak İstanbul ili sınırları dâhilinde yol isimlendirmelerinde izlenen süreçler, adres yapıları ve sokak, cadde, kapı tabelaları yurt dışındaki örnekleri ile karşılaştı-rılmıştır. Oluşturulan ve güncel tutulabilen bu sistemle; vergilerin tahsili, sağlık ve emniyet gibi alanlarda yapılacak olan hizmetlerin daha verimli şekilde yapılabilmesi mümkün olabilecektir. Ülkemizde adres kayıt süreci çalışmaları, süreçte aksaklığa neden olan etkiler ve verimliliğe yönelik analiz ve yorumlar üzerinde durulmuştur. Numarataj sorunları çözüm önerileriyle birlikte ele alınmıştır. Çalışmaları tamamla-nıp aktif hale gelen Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) 'nin geliştirme ve dü-zenlenme çalışmaları devam etmektedir. Tüm vatandaşların ve kurumların en önemli ihtiyaçlarından olan coğrafi koordinatla birleştirilmiş adres tabanlı kayıt sistemi MAKS 'ın avantaj ve dezavantajları sonuçlarıyla birlikte ele alınmış, yerel yönetim-lerin karşılaştığı sorunlara değinilip, çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The lack of an address standard in our country and especially within the boundaries of Istanbul creates certain problems in terms of citizens and public order. It brings about problems that are difficult to recover materially and morally. Problems such as the failure to collect address data from one hand and the lack of accurate sampling data necessitated a system in which all institutions can easily access and reach data. The establishment of Address Information Systems which is one of the basic build-ing blocks and indispensable elements in the formation of Information Systems has been discussed. The data collected in accordance with the Regulation on Address and Numbering; The importance of the establishment of Address Information Systems that will be paired in computer environment and constitutes a base for the Geograph-ical and Urban Information System, and the working order of Address Information Systems and the importance of numeration are discussed together with the case of Istanbul. As an example, the processes followed in road naming, address structures and street, road and door signs within the boundaries of Istanbul were compared with examples abroad. Created and kept up to date with this system; services such as col-lection of taxes, health and safety will be more efficient. Address registration process studies in our country, effects that cause disruptions in the process and productivity analysis and comments are focused on. Numeration problems are handled with solu-tions. The development and arrangement of the Spatial Address Registration System (MAKS), which has been completed and activated, continues. Address and address-based registration system combined with geographical coordinates, which is one of the most important needs of all citizens and institutions, has been discussed together with the advantages and disadvantages of MAKS.