Turunçgil üretim ve pazarlama karar süreçlerinin dışsatım potansiyelini arttırma açısından analizi
Analysis of citrus production and marketing decision process with regard to increasing export potential
- Tez No: 558844
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı turunçgil üreticilerin üretimden satışın sonuna kadar geçen süreçte aldıkları tüm kararları inceleyerek, kararları nelerin etkilediğini tespit etmek, bununla birlikte üreticilerin bu kararları alırlarken göz önünde bulundurdukları kriterlerin ağırlıklarından faydalanarak en fazla faydayı sağlayacakları en uygun politika bileşimlerin ortaya konmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi ile elde edilen kriter ağırlıkları, 0-1 Tam Sayılı Programlama ile birleştirilerek üreticilerin tarımsal destek ve politikalar bazında hangi uygulamalardan daha fazla faydayı (tatmini) sağlayacaklarını tespit edilmiştir. Üreticiler için en önemli destek“ pazarlama desteği”olmuştur. Bu destek üreticilere kurgusal (hipotetik) olarak sunulmuştur. Pazarlama desteği gibi hipotetik olan bir diğer seçenek ise pazarlama kanalı olarak ihracata dayalı kooperatif seçeneğidir. İkinci önemli destek girdi desteği, üçüncü sıradaki destek ise hipotetik diğer bir destek olan fiyat desteği olmuştur. 115 üreticiden 88'inin en fazla faydayı sağladığı senaryoda pazar seçiminin dış pazar olduğu, ihracata yönelik kooperatifin pazarlama kanalı olarak tercih edildiği, iç piyasadaki pazarlama kanalı olarak da tüccar ve doğrudan hale satışın beraber olduğu bir model tespit edilmiştir. İlk etapta kooperatif ve dış piyasa üretim teşvikleri ile bile üreticilerin %63,4'ünün fayda sağlayacağı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine decision process of citrus producers starting from the producing phase and ending with the selling phase. Main method of the study is Analytic Hierarchy Process (AHP). Decision weights obtained with AHP and these results combined with 0-1 Integer Programming to generate scenarios which citrus producers' benefit most. One of the results of the study is that the most important agricultural support is founded as“marketing support”which is a hypothetical support. Likewise marketing support,“export oriented cooperative”is also hypothetical alternative and has a lead role in scenarios that farmers' benefit most. Second important subsidy is“input subsidy”and the third one is“price subsidy”which is an another hypothetical subsidy. 88 out of 115 producers benefit most when they sell their products to international market via export oriented cooperatıve. In respect of domestic market they prefer both trader and selling directly to national market. In a nutshell, farmers benefit most (63,4 % of the farmers) when they receive marketing support and they demand to shorten the marketing channel.