Farklı mekanlarda hava kalitesinin incelenmesi
Investigation of air quality in different spaces
- Tez No: 558843
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanlar aktivitelerinin çoğu kısmını mevsimlere de bağlı olarak kapalı ortamlarda yapmaktadırlar. Bu ortamlardaki hava kalitesi ve ısıl konfor koşulları, sağlık ve memnuniyet açısından önem arz etmektedir. İç ortam havasındaki sıcaklık, nem ve karbondioksit konsantrasyonlarının uygun olmayan değerleri insanların performansını azaltmaktadır. İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi; insan sağlığının korunmasının yanı sıra, iş gücünü de artıracaktır. Bu çalışmada iç hava kalitesi ile ilgili farklı mekânlardaki sıcaklık, bağıl nem, karbondioksit, gürültü ve PMV-PPD parametreleri zamana bağlı olarak ölçülerek konfor seviyeleri belirlenmiştir. Ölçümler Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü dersliklerinde ve konutlarda gerçekleştirilmiştir. Ölçümler, kış ve yaz aylarında belirli periyodlarla tekrarlanarak mevcut durumlar tespit edilmiş, standart değerlerle karşılaştırılmış ve değerlendirmeler yapılmıştır. Dersliklerin ısıl konfor açısından yeterli olduğu ancak dersliklerde temiz hava girişine ihtiyaç duyulduğu ve doğal yollarla yapılan havalandırmanın yeterli olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, gürültü seviyelerinin sınır değerlerin üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People do most of their activities in closed environments depending on the seasons. Air quality and thermal comfort conditions in these environments are important in terms of health and satisfaction. Improper values of temperature, humidity and carbon dioxide concentrations in indoor air reduce people's performance. Improving indoor air quality; In addition to protecting human health, it will also increase labor force. In this study, the air quality, temperature, relative humidity, carbon dioxide, noise level and PMV-PPD parameters were measured in time and the comfort levels were determined. The measurements were carried out in the classrooms and residences of the Department of Mechanical Engineering at Karadeniz Technical University. Measurements were repeated at certain periods in winter and summer and current conditions were determined, compared with standard values and evaluations were made. It was determined that the classrooms were sufficient in terms of thermal comfort, but fresh air intake was needed in the classrooms and the natural ventilation was not sufficient. In addition, noise levels were found to be above the limit values.