Çevresel kaynaklardan izole edilen mayaların antifungal ve antibakteriyel etkileri
Antifungal and antimicrobial properties of yeasts isolated from environmental origins
  1. Tez No: 558853
  2. Yazar: ELİF GÜNEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında çevresel örneklerden izole edilen mayaların antifungal ve antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır. Antifungal etki Candida albicans ATCC 10231 ve Candida krusei KUEN 1001 mayalarına karşı, antibakteriyel etki Escherichia coli ATCC 8739 ve Staphylococcus aureus ATCC 25923 bakterilerine karşı incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen 10 adet maya süpernatantından 2 tanesinde yüksek antimikrobiyal etki gözlenmiştir. Mikrodilüsyon yöntemi ile BY2 ve BY9 olarak isimlendirilen Rhodosporidiobolus colostri maya süpernatantlarının 24 saat boyunca 37°C'de, 50 rpm çalkalama hızında inkübasyonu sonucunda 540 nm dalga boyunda optik yoğunlukları ölçülmüştür. Yüksek antimikrobiyal özellik gösteren bu maya süpernatantlarının 50 mg/mL, 100 mg/mL ve 200 mg/mL konsantrasyonlarında 24 saat boyunca 37°C'de inkübasyonları sırasında 2şer saat aralıklarla 540 nm dalga boyunda ölçüm yapılarak antifungal ve antibakteriyel etkileri incelenmiştir. Her iki maya süpernatantı için en yüksek antimikrobiyal aktivitenin 200 mg/mL konsantrasyonunda olduğu belirlenmiştir. Yamadazyma spp. B514-1, BO10 ve BO13-2 maya süpernatantlarının ise antimikrobiyal etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antifungal and antibacterial activity of yeast isolates obtained from environmental samples has been investigated in the master's thesis. Antifungal activity is tested against Candida albicans ATCC 10231 and Candida krusei KUEN 1001 yeasts. Antibacterial activity is tested against Escherichia coli ATCC 8739 and Staphylococcus aureus ATCC 25923 bacteria. 10 yeast isolates' supernatants have been tested and 2 of these showed remarkable antibacterial activity. BY2 and BY9 yeast isolates' supernatants (identified as Rhodosporidiobolus colostri) have been tested with microdilution method and their optic density has been measured in 540 nm wavelength at the end of 24 hours incubation in 37°C and 50 rpm agitating speed. After this, they have been tested with 50 mg/mL, 100 mg/mL and 200 mg/mL concentrations in 37°C and 24 hours incubation conditions per 2 hours. Their optic density has measured in 540 nm wavelength. 200 mg/mL concentration showed highest antimicrobial activity for BY2 and BY9 yeast isolates' supernatants. Also Yamadazyma spp. B514-1, BO10 and BO13-2 yeast isolates' supernatants showed no remarkable antimicrobial activity.