Demir ve bor uygulamalarının nohutun (Cicer arietinum L.) verim ve besin elementi içeriğine etkileri
Effect of iron and boron applications on growth and nutrient contents of chickpea (Cicer arietinum L.)
- Tez No: 558854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada demir ve bor uygulamalarının nohutun gelişimine ve besin elementi içeriğine etkileri incelenmiştir. Deneme Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait deneme tarlalarında tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Demirin (0, 5 ve 10 kg Fe da) ve bor'un (0.00, 0.25 ve 0.50 kg B da) üç dozu kullanılmıştır. Deneme sonunda demir uygulamaları biyolojik verim, N, P, K, Fe, B, Mg, Mn ve Zn içerikleri üzerine önemli düzeyde (%5/%1) etki etmiştir. Bor uygulamaları ikinci dal, bakla sayısı, fertil bakla sayısı, baklada tane sayısı, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu ve B içerikleri üzerine önemli düzeyde (%5/%1) etki etmiştir. En yüksek tane ve biyolojik verim Fe10xB0 uygulanmış parsellerde 56.53 kg/da ve 115.90 kg/da olarak elde edilmiştir. Demir ve bor uygulamalarının tane ve sap besin elementi içeriklerinde önemli değişikliklere neden olurken verim ve verim kriterlerinde önemli değişikliklere yol açmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study effects of iron and boron on growth and nutrient contents of chickpea were investigated. The experiment was carried out according to factorial experimental design in randomized blocks with three replications in experiment fields belong Van Yüzüncü Yıl University. Three doses iron (0, 5, and 10 kg Fe da) and boron (0.0, 0.25, and 0.50 kg B da) were used. At the end of experiment it was determined that the iron applications significantly (%5/%1) affected on biological yield and N, P, K, Fe, B, Mg, Mn and Zn contents of grain and straw, while the boron applications significantly (% 5/% 1) affected of the second number of branches, number of pods, the number of pods, the number of pods and bean in the number of beans, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu and B contents of grain and straw. The highest grain and biological yield were obtained as 56.53 kg/da and 115.90 kg/da in Fe10xB0 application. It was determined that iron and boron applications did not lead yield and yield criteria while they caused significant (%1) changes in grain and straw nutrient contents.