CMS dedektörünün hadronik kapak kalorimetresindeki silikon fotoçoğaltıcıların performans analizi
Performance analysis of silicon photomultiplayer in hadronic endcap calorimeter of CMS detector
  1. Tez No: 558852
  2. Yazar: DORUK AĞYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
CMS deneyi, 2016 yılında yapılan yenilenme çalışmalarından sonra, √s=13 TeV kütle merkezi enerjisinde proton-proton çarpışma verileri almaya başlamıştır. Belirtilen tarihten itibaren geçen sürede, alt dedektörler yüksek radyasyona maruz kalmıştır. Alt dedektörlerde tespit edilen sinyallerin doğruluğu, fizik analizleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, CMS deneyinin alt dedektörlerinden biri olan Hadronik Kalorimetre (HKAL)'nin, dedektörde alınan en yeni veriler ile kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu tezde, 2018 yılında √s=13 TeV'de alınan proton-proton çarpışma verileri ile HKAL'in alt dedektörlerinden biri olan Hadronik Uç Kapak (HE) kalorimetresinin verimliliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the upgrade in 2016, the CMS experiment started to collect proton-proton collision data with the center of mass √s=13 TeV. From the date specified, the sub-detectors were exposed to high radiation. The accuracy of the signals detected in the sub-detectors is very important in terms of physics analysis. Therefore, the Hadronic Calorimeter (HCAL), one of the sub-detectors of the CMS experiment, should be checked with the latest data taken from the detector. In this thesis study, the efficiency of the Hadronic EndCap (HE) calorimeter, one of the sub-detectors of HCAL, was analyzed with proton-proton collision data in √s=13 TeV center of mass energy taken in 2018.