Humik+fulvik asit ve mikro element uygulamalarının tritikalenin mineral beslenmesi ve verimine etkisi
Effect of humic+fulvic acid and micro element applications on mineral nutrition and yield of triticale
  1. Tez No: 921190
  2. Yazar: SELCEN ÜNALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada hümik+fulvik asit (HFA) ve mikro element (ME) uygulamalarının tritikalenin verimi ve mineral beslenmesine olan etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu nedenle, 2022-2023 yılı üretim sezonunda Afyonkarahisar İli Başmakçı İlçesinde yürütülen denemede, HFA'nın dekara 5 ve 10 litre dozları ile demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn), mangan (Mn) ve bor (B)'un sırasıyla 1, 0.25, 0.5, 2 ve 0.15 kg (ME1) dozlarıyla 2, 0.5, 1, 4 ve 0.3 kg (ME2) dozlarından oluşan karışımlar toprağa uygulanmıştır. Deneme tarla koşullarında tesadüf blokları deneme deseninde bölünen bölünmüş parsellere göre 4 tekerrürlü yürütülmüştür. Artan dozlarda uygulanan HFA ve ME uygulamalarının tritikalenin tane verimi, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı ve bin tane ağırlığı ile Fe, Cu, Zn, Mn, B, N, P ve K içeriklerinde etkili olduğu görülürken Ca ve Mg içeriklerine herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. En yüksek tane verimi 1352 kg ile dekara 10 l HFA ile birlikte uygulanan Fe, Cu, Zn, Mn ve B'nin sırasıyla 2, 0.5, 1, 4 ve 0.3 kg/da olan karışımlarından elde edilmiştir. Uygulamaların bireysel etkilerine bakıldığında ise HFA'nın yüksek dozu en etkili doz olurken, bu uygulamayla dekardan elde edilen verim 820 kg'dan 1219 kg'a yükselmiştir. ME uygulamalarında da artan dozlara bağlı olarak veriminin arttığı belirlenirken, kontrolde 971 kg olan tane veriminin ME uygulamasıyla 1128 kg'a yükseldiği belirlenmiştir. Benzer şekilde diğer verim parametreleri de ME uygulamalarından olumlu etkilenmiştir. Bitkinin mikro element beslenmesine ilişkin bitki analiz sonuçlarına bakıldığında ise B hariç ME uygulamalarının bitkinin mikro element beslenmesi üzerine çoğunlukla anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. ME uygulamaları bitkinin N, Ca ve Mg içeriklerini etkilemezken K ve P içeriklerini artırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre genel bir değerlendirme yapılacak olursa bitkinin tane verimi üzerine en etkili uygulamanın HFA2+ME2 olduğu ancak HFA2+ME1 uygulamasından da istatistiksel olarak aynı grupta olan bir verim elde edildiği görülmüştür. Buna göre her iki uygulama arasında ekonomik olarak en uygun olanın tercih edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of humic + fulvic acid (HFA) and micro element (ME) applications on triticale yield and mineral nutrition. Therefore, in the trial carried out in Başmakçı District of Afyonkarahisar Province in the 2022-2023 production season, mixtures consisting of HFA doses of 5 and 10 liters per decare and iron (Fe), copper (Cu), zinc (Zn), manganese (Mn) and boron (B) doses of 1, 0.25, 0.5, 2 and 0.15 kg (ME1) and 2, 0.5, 1, 4 and 0.3 kg (ME2), respectively, were applied to the soil. The trial was carried out in a randomized block design under field conditions with 4 replications according to divided plots. It was observed that HFA and ME applications applied at increasing doses were effective on grain yield, plant height, spike length, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike, thousand grain weight and Fe, Cu, Zn, Mn, B, N, P and K contents of triticale, while it had no effect on Ca and Mg contents. The highest grain yield of 1352 kg per decare was obtained from mixtures of 10 l HFA and 2, 0.5, 1, 4 and 0.3 kg/da Fe, Cu, Zn, Mn and B, respectively. When the individual effects of the applications were examined, the high dose of HFA was the most effective dose, while the yield obtained per decare with this application increased from 820 kg to 1219 kg. It was determined that the yield increased depending on the increasing doses in ME applications, and it was determined that the grain yield, which was 971 kg in the control, increased to 1128 kg with ME application. Similarly, other yield parameters were also positively affected by ME applications. When the plant analysis results related to the micro element nutrition of the plant were examined, it was shown that ME applications, except B, mostly had no significant effect on the micro element nutrition of the plant. ME applications did not affect the N, Ca and Mg contents of the plant, while they increased the K and P contents. If a general evaluation is made according to the obtained results, it was seen that the most effective application on the grain yield of the plant was HFA2+ME2, but a yield in the same group was obtained from the HFA2+ME1 application statistically. Accordingly, it is recommended to prefer the most economically suitable one among the two applications.