Farklı IBA dozlarının bazı dut türlerinin odun çeliklerinde köklenme performansı üzerine etkileri
Effects different IBA doses on the rooting performance of wood cuttings of some mulberry species
  1. Tez No: 558886
  2. Yazar: GÖKBEN CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmada farklı IBA dozlarının bazı dut türlerinin odun çeliklerinde köklenme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Sonbahar döneminde alınan siyah, mor ve karadut odun çelikleri önce hazırlanan %3'lük fungusite (Benlate) ile ilaçlanıp daha sonra, 4 000, 6 000 ve 8 000 mg/L (ppm) IBA ile hızlı olarak batırma yoluyla alt kısmından uygulanmış ve çelikler alttan ısıtması olan perlit ortama üç tekerrürlü olarak dikilmiştir. Köklendirme şartlarının sağlandığı ortamda doksan gün bekletilen çeliklerde, köklenme oranı, kalluslenme oranı, çürüme oranı, toplam kuru madde oranı, kök sayısı, kök uzunluğu ve kök kalınlığı ölçülerek incelenmiştir. Çalışmada, odun çeliklerinde en iyi köklenme oranı, siyah dutta (%77.77) ile 6000 ppm'de, kalluslenme oranı kara ve siyah dutta (%73.33) 4000 ppm'de, çürüme oranı karadutta (26.67) 8000 ppm'de, toplam kuru madde oranı mor dutta (%15.72) 6000 ppm'de, kök sayısı karadutta (4.41 adet) 8000 ppm'de, kök uzunluğu siyah dutta (%90.72) IBA uygulanmayan kontrol grubunda, kök kalınlığı mor dutta (1.90 mm) 6000 ppm'de tespit edilmiştir. IBA uygulamalarına göre köklenme oranları arasındaki, oransal fark değerli bulunur iken IBA ile köklenme yeteneğine sahip olan diğer bulgular arasında ise paralel bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, effects different IBA doses on the rooting performance of some mulberry species were in investigated black purple and black mulberry wood that were taken in the auntumn period were treated with %3 fugicite ( Benlate) prepared first and then applied by quick immersion with 0, 4 000, 6 000 and 8 000 mg /L (ppm) IBA. The cuttings perlite is planted with three replications ın the environment where rooting conditions were provided the cuttings which we kept for ninety days were examined by measuring the rooting rate the rate of decay the rate of decay total dry matter rate root number root length and root thickness. In the study, the best rooting rate of wood steels black mulberry (% 77.77) and 6 000 ppm black and black mulberry (%73.33) 4 000 ppm decay rate in black mulberry (% 26.67) 8 000 ppm total dry matter ratio in purple mulberry (%15.72) 6 000 ppm root rumber in black mulberry (%4.41) 8 000 ppm root lenght in black mulberry (%90.72) IBA not in the control group root thincknees in purple mulberry (1.90 mm) 6 000 ppm have also been indetified according to IBA applications while there is a proportional difference between rooting rates there is no parellel relationship between IBA and other findigs