Mimarlık ve sanat arakesitinde karşı-anıt söylemi: Horst Hoheisel ve Andreas Knitz eserleri üzerine bir değerlendirme
Counter-monument discourse in architecture and art: A review on the works of Horst Hoheisel and Andreas Knitz
  1. Tez No: 558892
  2. Yazar: ŞULE GEDİKLİ TOPGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURMUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlu her kültürde ve her dönemde anıtlara ve anmaya ihtiyaç duymuştur, çünkü anıtlar, toplumların yaşamış olduğu olay ve acıların çeşitli fiziksel temsiller ile günümüze aktarılma biçimidir, ancak hızla değişen dünyanın içinde, anıt kavramının anlamsal ve biçimsel olarak bilinen anıt kavramıyla örtüşmemesi sonucunda karşı-anıt kavramı ortaya çıkmıştır. Zamanla karşı-anıt kavramı mimarlık ve sanat disiplinlerinde problem olarak görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; mimarlık ve sanat disiplinleri arakesitinde karşı-anıt söyleminin tanıtılması ve kavramın tartışılmasını sağlamaktır. Çalışmanın diğer amacı ise; mimarlık ve sanat arasındaki bağı, karşı-anıt kavramı yoluyla yeniden görünür hale getirmektir. Bu bağlamda çalışma; Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular, Sonuçlar olmak üzere dört başlıkta toplanmıştır. Genel Bilgiler bölümünde; çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve problemi ortaya konmuştur. Yapılan Çalışmalar bölümünde; çalışmanın kavramları, sanatçılar ve örnek yapıları tanıtılmıştır. Çalışmanın temelini oluşturan karşı-anıt kavramı mimarlık ve sanat disiplinlerinde incelenmiştir. Bulgular bölümünde; sanatçıların eserleri, James Edward Young'ın karşı-anıt yaklaşımlarına göre değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise; yapılan analiz ve bulgular hakkında değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings in every culture and every period feel the requirement of monuments and commemoration since the monuments convey the events and pains that societies have experienced to the present via various physical representations. However, in the rapidly changing world, the concept of counter-monument emerged as the concept of the monument does not counterpart with the concept of semantic and stylistic monument. In time, the concept of counter-monument has been seen as a problem in the disciplines of architecture and art. The main aim of this study is to introduce and to discuss the discourse of counter-monument in the intersection of architecture and art disciplines. Moreover, the study aims to make the relationship between architecture and art through the concept of counter-monument reappear. In this context, the study consists of four chapters; The General Information, The Achieved Studies, The Findings, The Conclusion. The chapter of General Information has been searched to emphasize the purpose, scope, method and problem. In the Achieved Studies part, the concepts of the study, artists and sample structures have been introduced. The concept of counter-monument, which consists of the basis of the study, has been analysed in the disciplines of architecture and art. In the Findings chapter, the works of the artists have been evaluated according to J.E. Young's counter-monument approaches. In the Conclusion section, the findings and analysis have been summarized and interpreted.