Nükleer bozunmaların kesirsel matematik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of nuclear decay with fractional mathematical methods
  1. Tez No: 558891
  2. Yazar: EZGİ YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Caputo kesirsel türevi ile yeniden tanımlanan nükleer bozunma denklemi kullanılarak 14C, 14C, 24Ne, 28Mg, 25Ne ve 28Mg küme (cluster) bozunması yapan 222, 224, 226Ra, 223, 225Ac, 232, 234, 235U, 236, 238Pu, 233, 235U ve 234, 236U izotoplarının yarı-ömür değerleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar yapılırken keyfi bir parametre kullanılmamıştır. Standart matematik kullanılarak elde edilen yarı-ömür değerleri ile deneysel yarı-ömür değerleri arasındaki uyumsuzluk kesirsel matematik kullanılarak ortadan kaldırılmıştır. α kesirsel türev mertebesi ile nükleer yapı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, half-life values of 222, 224, 226Ra, 223, 225Ac, 232, 234, 235U, 236, 238Pu, 233, 235U ve 234, 236U isotopes which makes 14C, 14C, 24Ne, 28Mg, 25Ne and 28Mg cluster decay were calculated using the nuclear decay equation that was refined with Caputo fractional derivative. An orbitrary parameter was not used when performing calculations. Inconsistency between the standart theoretical half-live values and experimental half-live values were removed using fractional calculus . The relationship between a fractional derivative order and nuclear structure was investigated.