Belli bir sanayi yapısının çelik konstrüksiyon olarak projelendirilmesinde ekonomik eksen sisteminin belirlenmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 55892
  2. Yazar: DENİZ ÖZERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALMAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, genel eksen sisteminin belirlenme aşamasında, mühendislerce yapılması gerekli olan ön araştırmalar üzerinde durulmuştur. Genel eksen sisteminin seçimi, akılcı, güvenlikli ve ekonomik proje sonuçlarının elde edilmesinde en önemli unsurlardan biridir. Belli bir sanayi yapısının çelik konstrüksiyon olarak projelendirilmesini içeren bu tez çalışmasında genel eksen sisteminin seçiminde, 1. Mimariye uygun geometrik araştırma 2. Uygun hesap yönteminin belirlenmesi araştırması 3. Ekonomi açısından malzeme gideri araştırması birbirlerine bağlantılı olarak yürütülmüş ve karşılaştırmalı hesap sonuçlarının verilmesiyle bu araştırmalarının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Birinci bölümde yapılan bir geometri araştırmasıyla alternatif eksen sistemleri belMenmiştir ve bu sistemlere ait kirişler için yapılan ön boyutlama ile kullanılacak profil kesitleri hakkında fikir sahibi olunmuştur. İkinci bölümde ise birinci bölüme ait sonuçlardan yaralanılarak belirlenen üç ayrı eksenel sistem için, 1. Çelik çözüm 2.Kompozit çözüm yöntemlerine ait hesap sonuçlarının karşılaştırmalı bir sonuç tablosunda ortaya koyulması ile, kullanılacak hesap yöntemininde belirlenmesine çalışılmıştır. Kompozit çalışmada döşeme kiriş kesitleri için plastik hesaba göre boyutlama yapılmıştır. Kompozit çözüm yöntemi burada elde edilen sonuçlara göre uygun görülüp, yapılan bir ağırlıkça malzeme gideri araştırması, geometrik uygunluk, ekonomi ve yapının bir çelik yapı olması etmenleri birada göz önünde tutularak eksenel sistem telMenmiştir. Üçüncü bölümde ise 5.50-8.00 m olarak belirlenen eksenel sisteme ait stabilite bağlantılarının belirlenmesi, kiriş, çaü makası, kolon boyutlamalan ve metraj hesabı işlemleri yapılmıştır. Burada kompozit çalışmaya göre hesabı yapılan döşeme kirişlerinde plastik hesap yöntemi, diğerlerinde ise elastik yöntem kullanılmıştır. Taşıyıcı kirişler iki açıklıkta sürekli kiriş olarak hesaplanmışlardır. Ekler bölümünde tüm katlara ait çizimler ve kolon aplikasyon çizimi A3 boyutunda teze ilave edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH ON DETERMINING ECONOMICAL AXIAL SYSTEM OF A DEFINITE INDUSTRIAL BUILDING PROJECTED AS A STEEL CONSTRUCTION In this study, prepared as a M.S. thesis, the economical axial system of a steel construction was researched and the weights of steel constructions were compared. The axial system has an important effect, to have the best, reasonable, safel and economical solutions of projects. Here, by selection, 1. Research on the reasonable geometry 2. Research on the reasonable calculation method 3. Research on the weights of steel constructions were made compatible, so that the reader can understand the importance of the axial system selection. Geometrical shape of the building is shown below, ^ o vO ^ 5500 tK 4: LT1 ^ 22000 -X- 27500 7^ 49500 -7 o I 380 -> Wx = 1260cm3 a^ == 1.1 t/cm2 R = 69.1 cm2 ^eff Note: X=1.7 is the load factor of the composite solutions of Jhe plastic design method. XVZ = aa xof xFa = 1x2.4x69.1 = 165.84 1 Z 165.84.._ ^,_ y === 5.12 cm< 12 cm abxabrxbeff 0.74x0.25x175 Mu =Zx hao+d-- V 2y = 1 65.84 x 15 + 12-- V 2, = 4053 tern v__M,_ = i053 M * 2346 The solutions of these calculations are presented on a table. According to the examination of this table; the specifications has been offered given below, -calculation with plastic design method (used only for composite beams) -axial system 5.00-8.00 m (according to an analysis of steel weights) In the third chapter the calculations for the beams, colums and frames of the axial system 5.50-8.00 m were made. Steel St 37 and BS 20 are used as construction materials. Load Analysis: The first and The third Stories: Reinforced concrete slabs (12 cm.) = 0.290 t/m2 Smooting layer The second story: Reinforced concrete (12 cm.) Smooting layer XVIThe stability of the system was guaranteed with vertical bracing trusses, which do not permit to any lateral displacements.“I”sections for beams and“[”sections for columns were used. The computer programm SAP 90 was used by the calculations of the frames. At the end of this chapter the total weight of the steel profiles was calculated. In the enclocures fife drawings which show the beams, columns and the frames of each stories were given. xvu