Meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgüt kültürü ve öğrenen örgüt algıları
Organizational culture and learning organization perceptions of the teachers who work in vocational high schools
  1. Tez No: 659521
  2. Yazar: ZEHRA MÜNİRE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgüt kültürü ve öğrenen örgüt algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve öğretmenlerin örgüt kültürü ve öğrenen örgüt algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve branş değişkenlerine göre değişip değişmediğini saptamaktır. Araştırmanın çalışma evreni, 2019-2020 öğretim yılı İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde yer alan Meslek Liselerinde görev yapan meslek ve branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. İstanbul İli Büyükçekmece İlçesinde 2019-2020 öğretim yılında ilçe milli eğitim müdürlüğü verilerine göre toplam 8 resmi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunmakta ve bu okullarda yaklaşık 290 Öğretmen görev yapmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 öğretim yılı güz (Birinci) döneminde İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde görev yapan toplam 195 meslek ve branş öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Şahin (2011) Örgüt kültürü ölçeği ve Şahin, Çakır ve Öztürk (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğrenen Örgüt Profili Ölçeği (ÖÖPÖ) kullanılmıştır. Araştırmada iki ölçekten elde edilen verilerin analizinde kullanılacak istatistiksel yöntemleri belirlemek amacıyla öncelikle ölçeklerin ve alt boyutlarının normallik dağılımları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda verilerin analizi için normal dağılım varsayımına dayalı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin demografik bilgileri frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmıştır. Birinci alt problem için örgüt kültürü ve öğrenen örgüt ölçeklerinin aritmetik ortalama ve standart sapma puanları hesaplanmıştır. İkinci, alt problemler için örgüt kültürü ve öğrenen örgüt algılarının cinsiyet ve branş değişkenine göre değişimini belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi analiz kullanılmıştır. Yaş, mesleki kıdem değişkenine göre değişimlerini belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunduğunda, farkların kaynağını (hangi gruplar arasında olduğunu) belirlemek üzere post-hoc çoklu karşılaştırma teknikleri kullanılmıştır. Üçüncü ve son alt problem için öğretmenlerin örgüt kültürü (tüm boyutlarda) ile öğrenen örgüt algıları (tüm boyutlarda) arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon ve regrasyon analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin örgüt kültürü algılarının“Yüksek”düzeyde, öğrenen örgüt algılarının ise“orta”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin örgüt kültürü ve öğrenen örgüt algılarında cinsiyet, branş, yaş ve mesleki kıdem durumlarında anlamlı ayrışma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin örgüt kültürü (tüm boyutlarda) ile öğrenen örgüt algıları (tüm boyutlarda) arasında pozitif yönde 'orta' seviyede bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is to determine the relationship between the organizational culture of teachers working in vocational high schools and their perceptions of learning organizations and to determine whether teachers' perception of organizational culture and learning organization varies according to gender,age professional seniority and branch variables. Target population of the study consists of vocational and branch teachers working in Vocational High Schools located in Büyükçekmece district of Istanbul province in 2019-2020 Academic year. According to the data of District Directorate of National Education, there are 8 official Vocational and Technical Anatolian High Schools in Istanbul Province Büyükçekmece District in the 2019-2020 academic year and approximately 290 teachers work in these schools. Target population of the study consists of 195 vocational and branch teachers working in Büyükçekmece district of Istanbul in the fall (first) semester of 2019-2020 academic year. In the research, Şahin (2011) organizational culture scale and the learning organization profile scale (LOPS) adapted to Turkish by Şahin, Çakır and Öztürk (2014) were used as data collection tool. In order to determine the statistical methods to be used in the analysis of the data obtained from the two scales, firstly the normality distributions of the scales and their sub-dimensions were examined. In line with the obtained results, statistical methods based on the normal distribution assumption were used to analyze the data. The frequency and percentage distributions of the demographic information of the teachers in the study group were created. Arithmetic mean and standard deviation scores of organizational culture and learning organization scales were calculated for the first sub-problem. For the second sub-problems, independent sample“t”test analysis was used to determine the change in perception of organizational culture and learning organization according to gender and branch variable. One-factor variance analysis was used for unrelated samples to determine the changes according to age, professional seniority variable. When there is a significant difference between groups(between which groups) as a result of one-way analysis of variance,“post-hoc”multiple comparison techniques were used to determine the source of the differences. For the third and last sub-problem, correlation and regression analysis technique was used to determine the relationship between attitudes towards teaching profession and work life balance and motivations. Following the research, it has been concluded that teachers' perceptions of organizational culture are at“High”level and their perception of learning organization is at“medium”level. In the study, it was concluded that there was no significant differentiation between teachers' perceptions of organizational culture and learning organization in terms of gender, branch, age and professional seniority. In the study, it has been concluded that there is a positive relationship between the organizational culture (in all dimensions) and learning organization perceptions (in all dimensions) of the teachers at a“medium”level.